Eşcinsellere Elektroşok Uygulayarak ‘Heteroseksüel Yapmaya Çalışan’ Üniversite!

 Eşcinsellere Elektroşok Uygulayarak ‘Heteroseksüel Yapmaya Çalışan’ Üniversite!
Digiqole ad

Eşcinsellere elektroşok uygulayarak ‘heteroseksüel yapmaya çalışan’ üniversitenin mağdurlarından biri konuştu.

1960’lar ve 1970’lerde, Kuzey İrlanda’nın Belfast’taki Queen’s Üniversitesi, LGBTleri tedavi etmenin bir yolunu buldu: Elektroşok yöntemi!

Belfast Telegraph’ın yayınladığı haberinde, “John” takma adı verilen eski bir hasta, Queen’s Üniversitesi Ruh Sağlığı Bölümüne sevk edildikten sonra yaşadıklarını paylaşıyor.

John, “Sanırım bu günlerde genç erkeklerin hafif pornografik sayılabilecek fotoğrafları gösterilirdi. Bize, elektrik tellerine bağlı olan lastik tabanlı ayakkabılar giydirirlerdi. Bu ayakkabılardaki teller bir voltaja bağlanırdı ve oradan elektrik şoku verilirdi.”

“Bu, ayaklarım aşırı hassas olduğu için benim için daha acı verici bir olaydı. Onları ayaklarım yerine ellerime şok vermeleri için ikna etmiştim,” diye ekliyor John. “Sonra da iki elime de bir şey bağlıyorlardı ve bu bağladıkları şeylerden de şok veriliyordu.”

John herhangi bir fotoğraftan etkilendiğini hissettiğinde, şok verilmesi için bir düğmeye basmak zorundaydı. Ama dikkat etmesi gereken bir şey vardı: Düğmeye uzun süre basmazsa, yine de şok verilirdi.

“Hiçbir şey hissetmediğimi söyleyene kadar tuşa basarak bana elektroşok verip dururlardı,” dedi John.

“Evet, acı vericiydi, çok korkunçtu,” diyerek ekledi. “Daha sonra eşcinsellikle ilgili herhangi bir şey sizi rahatsız ederdi çünkü şartlanmış bir refleksiniz olurdu.”

Queen’s Üniversitesi, elektroşok tedavisi kullanmaktan uzun zaman önce vazgeçti ve bir konuşmacıya daha önceden böyle bir tedavi yöntemi kullanmadıklarını söyledi.

Üniversitenin sözcüsü, BBC’ye, “Geçmişin uygulamalarını değiştiremesek de, Queen’s Üniversitesi, çeşitliliğe değer veren ve LGBT topluluğunu sarsılmaz bir şekilde destekleyen bir ortam yaratma amacındadır,” açıklamasında bulundu.

Üniversite artık hem öğrencileri hem de personelleri için LGBT gruplarına sahip ve Belfast Pride törenine düzenli olarak katılıyor.

Bir tedavi bulma umuduyla programa katılan John, programdan birkaç yıl sonra ayrıldı ve doğal olarak bu program cinsel yönelimini değiştirmedi.

John, “Barbarca olduğunu düşünüyorum. Gerçekten, ne diyebilirim ki? O zamanlar heteroseksüel olmak için her şeyi yapardım. Bu olaydan sonra ciddi bir zarar gördüğümü sanmıyorum çünkü travma sonrası stres yaşamadım. Aksine, üstesinden geldim.”

“Neyse ki kısa bir süre sonra eşcinsel insanlarla tanışmaya başladım ve o zamandan beri hayatım tamamen değişti, her şey çok daha iyi bir hale geldi.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

68 Paylaşımlar
Paylaş68
Tweetle
Paylaş
Pin