Haberler Sinema

‘Eşcinselliği Yücelttiği’ Gerekçesi ile Yasaklanan Film Yakında Sinemalarda

GMag
Yazar: GMag

Gay bir aşk hikayesini anlatan fakat sansüre uğradığı için yayınlanamayan Hint filmi, sonunda vizyona girecek.

Ressam Haris ile sporcu Vishnu arasındaki ilişkiyi anlatan Ka Bodyscapes, 2016 yılında yayına hazır olmasına rağmen sansüre takılmıştı. 

‘Eşcinselliği yücelttiği’ gerekçesi ile Hindistan’da bir türlü gösterime giremeyen film İtalya, ABD ve İngiltere gibi ülkelerdeki film festivallerinde izleyenlerin büyük ilgisini toplamıştı. Filmin galası, siz bu satırları okurken yapılıyor olacak.

Ülkenin İngiltere kolonisi olduğu zamanlardan kalan ve eşcinselliği yasaklayan anayasa maddesinin kaldırılmasını oldukça olumlu bulan yönetmen ve senarist Jayan Cherian, filmin “Kerala gençliğini anlattığı”nı söyledi. 

“Yüce divanın bu kararı oldukça yüreklendirici ve takdiri hakediyor.”

Filmin reddedilişinin ardından uzun bir süreyi itirazlar ile geçirdiklerini belirten Cherian:

“Kuzu kuzu oturacak değiliz. Bir sanatçının direniş için yegane silahı, sanatıdır. Dünyanın geri kalanına hayatta olduğumuzu ve korkmayacağımızı bazen anlatmamız gerekiyor.”

Filmin yayınlanmasına engel olan CBFC kurumu, “Love, Simon”u da vizyona girdiği gün yayından kaldırmıştı.

Film, maruz kaldığı sansür itibariyle Kenya yapımı “Rafiki”yi hatırlatıyor. Lezbiyen bir aşk hikayesi olan Rafiki de eşcinsel öğeleri nedeniyle gösterme girdikten bir hafta sonra yasaklanmıştı. 

Geçtiğimiz günlerde Oscar’a aday gösterilebilmesi için Kenya hükümeti tarafından bir haftalığına tekrar vizyona konan film, Oscar zamanı geçtikten sonra tekrar yasaklanacak. 

Yorum Yaz

68 Paylaşımlar
+1
Paylaş68
Tweetle
Paylaş
Pin