fbpx   .  

ESPN’in İlk Eşcinsel Çifti: Rapione ve Hill

Futbolcu Megan Rapione ve WNBA yıldızı Sue Bird, ESPN’e kapak olan ilk eşcinsel çift oldu.

32 yaşındaki Rapione, ESPN muhabiri Jemele Hill’e verdiği röportajda, “İnsanların açılması önemli. Görünürlük önemli.” ifadelerini kullandı. “Birilerinin bir kapak fotoğrafının ‘ilk’liğine soyunması gerekiyordu.”

ABD kadınlar futbol takımında forvet olarak forma giyen Rapione ve Bird geçtiğimiz sene ilişkilerini açıklamışlardı. İkili, kapak fotoğrafında yer alan ilk eşcinsel çift olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

 

“Birlikteliğimizi insanların gözüne sokmak gibi bir niyetimiz hiç bir zaman olmadı, fakat böyle bir vesile ile yaptığımız işi ve olduğumuz kişileri gösterme şansı bulmuş olmamız özel bir anlam ifade ediyor. Bir an durup düşününce, katettiğimiz yol muazzam. Hem kadınız, hem sporcuyuz, hem de birlikteyiz.”

37 yaşındaki Bird, gelecekte eşcinsel bir çiftin kapak fotoğrafında olmasının haber değeri taşımayacak sıradan bir olay haline dönüşmesini umut ettiğini belirtiyor.

“Umuyorum kapakta eşcinsel bir çiftin olması norm olarak kabul edilir. Bu haber olmamalı. İnsanlar bunu yadırgamıyor olmalı.”

Rapione, geride bıraktığımız zaman dilimde cinsiyet eşitliği ve LGBT hakları için yapmış olduğu açıklamalarla gündeme gelmişti. Bird, geçmişte özel hayatı ve cinsel yönelimi konusunda partnerinden daha çekingen olduğunu dile getirmişti.

Kimliği ailesi ve yakın arkadaşları tarafından bilinen Bird, durumunu anlatırken,

“Etrafınızdaki insanların kim olduğunuzu bilmesi ile açılmak tamamen farklı şeyler. Bunu Megan sayesinde anladım.” diyor ve ekliyor: “Açıldıktan sonra insanlardan gelen reaksiyonları gördüm. Benle direkt iletişime geçen insanlar oldu. Bazı insanların eşcinsellik hakkındaki düşüncelerinin değiştiğini görmek, belki de bunu bu kadar güçlü kılan şey bu.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.