Evlilik Eşitliği, Avrupa’nın En Küçük Ülkelerinden Birine Geliyor!

 Evlilik Eşitliği, Avrupa’nın En Küçük Ülkelerinden Birine Geliyor!
Digiqole ad

Küçüklüğüyle bilinen dağ ülkesi Andorra’da eşcinsel evlilik hakkı, yasal olmak üzere bekliyor.

77 bin kişilik ülkede üç parti yönetim koalisyonu bulunuyor. Bunlar; the Democrats, the Liberal Party ve Committed Citizens. Üç parti, birlikte eşcinsel evlilikleri yasallaştırmak için bir yasa tasarısı sundu.

Ülkede 2014 yılından beri eşcinsel çiftler arasında sivil ortaklık yapmak yasal bulunuyor. Fakat şimdi ülke, eşcinsellere bu hakkı getirerek heteroseksüeller ile aralarında oluşan farklılığı silmeyi planlıyor.

Yasa tasarısında şunlar belirtildi:

“Bu yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren Andorra hukuk sistemi, eşcinsel çiftlerin heteroseksüel çiftlerde olduğu gibi evlilik hakkını ve ‘kilise hukukuna ait evliliği’ni tanıyacaktır.”

Değişikliklerin iki ay içerisinde yapılması umut ediliyor. Koalisyonun desteğiyle ileri sürülen tasarının ülkeyi yöneten Genel Konsey’de tartışma yaratacağı pek olası görünmüyor.

Ülkede sivil ortaklık yapmak yasal olarak evliliğe eşit görünüyordu. Ancak bu tam olarak ‘eşit olamama’ durumu, yeni yasayla birlikte değişecek.

Danışman Ester Molné, “Sivil ortaklık terimi, bazen ortaklık yapan eşcinsel çiftler için farklı ülkelerde sorun çıkarabiliyor ve kafa karıştırabiliyordu,” diyerek eşcinsel evliliğin yasal olmasının bir ihtiyaç haline geldiğini doğruladı.

Molné, ülkedeki LGBT topluluğunun bu değişikliği istediğini sözlerine ekledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

46 Paylaşımlar
Paylaş46
Tweetle
Paylaş
Pin