Farklı İlaçların Birleşimiyle Tedavi Olan HIV Pozitif Erkek DNA’sından Virüsü Atmayı Başardı!

 Farklı İlaçların Birleşimiyle Tedavi Olan HIV Pozitif Erkek DNA’sından Virüsü Atmayı Başardı!
Digiqole ad

Geçtiğimiz günlerde bir HIV / AIDS tedavisi araştırmasında ileriye doğru büyük bir adım atıldı ve HIV pozitif bir erkek, birkaç ilacın karışımıyla DNA’sından HIV virüsünü atmayı başardı. Olay, araştırmacılar ve aktivistler tarafından “heyecan verici” ve “beklenmedik” olarak nitelendi.

“İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü” olarak bilinen HIV, insanların bağışıklık sistemini aksatarak HIV pozitif bireyleri gündelik hastalıklara daha savunmasız hale getirmektedir.

2020 Uluslararası AIDS Konferansı’nda 7 Temmuz Salı günü yayınlanan bir araştırmaya göre, basit antiretroviral ilaçlar kullanan HIV pozitif bir bireye, ek olarak cilt kanseri tedavisini önlemek amacıyla sıkça kullanılan bir ilaç verildi.

Daha önce bazı HIV pozitif bireyler, kemik iliği nakliyle tedavi olmayı başardı. Bu nakiller, aslında kanseri tedavi etmek amacıyla yapılıyor ve HIV tedavisinde kullanılmıyordu.

Oldukça maliyetli olmasının yanı sıra kemik iliği nakilleri, gerçekçi ve güvenilir tedavi seçenekleri olarak görülmüyor ve hatta bazı durumlarda risk taşıyabiliyordu. Buna rağmen “heyecan verici” ve “beklenmedik” olarak nitelenen bu tedavide hiçbir şekilde ağır medikal prosedür yer almadı.

Uzmanlar, PinkNews ile yaptıkları bir röportajda yorgun bir şekilde bu yöntemin tam olarak hastalık için bir “tedavi” olmadığını söyledi.

Buna ek olarak uzmanlar, bu olayın bir başarı olarak görülmesi gerektiğini ve bilim insanları tarafından aynı sonucun başka HIV pozitif bireyler üzerinde alınıp alınamayacağının araştırılması gerektiğini söyledi.

Roma’da Instituto Superiore di Sanita’da çalışmakta olan Dr. Andrea Savarino, yaptığı görüntülü konferansta tedavi edilen HIV pozitif bireye cilt kanserini önlemek amacıyla kullanılan ve “Nicotinamide” olarak adlandırılan deneysel ilaçtan verildiğini söyledi.

Savarino,

“Verilen ilaç bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Bazı akademisyenler Nicotinamide’in HIV virüsünü bazı ileri aşamalarda nasıl engellediğini ve ‘çoklu mekanizmalar’ üzerinde çalıştığını gösterdi.” Dedi.

Araştırmanın sonlarında Savarino, normalde HIV virüsünün varlığının viral DNA’da görüldüğünü fakat bahsi geçen tedavi edilen bireyde bunun “tespit edilemez” olduğunu belirtti.  

Tedavi edilen birey, antiretroviral ilaçları almayı bıraksa da “Virüs tekrar ortaya çıkmadı, viral DNA’da virüsün olmadığı bulundu,” dedi.

“Antikor yanıtı zamanla azaldı ve eğer antikor yanıtı azalırsa, virüsün tekrar ortaya çıkmasının engellenmesi mümkündür.”

Araştırmada yer alan diğer dört HIV pozitifteyse virüsün tekrar kendini DNA’da gösterdiği belirtildi. Araştırmacılar HIV’le savaşması gereken antikorların hep birlikte yok olmadığını, zamanla azaldığını söyledi. Savarino, “Tedavi edilen bireyde (Mr. Timothy’de meydana geldiği gibi) antikorun yok olup olmayacağı hala takip edilmektedir,” diyerek ekledi.

“Berlinli HIV pozitif birey” olarak adlandırılan Brown, kök hücre nakli ve radyoterapi kombinasyonu sayesinde HIV’den kurtulmuştu.

Geçtiğimiz gün açıklanan araştırmadaysa ilaçların karıştırılmış olmasının sadece orta şiddetli “yan etki” gösterdiği belirtildi. Yani Nicotinamide kullanımında ‘gerçek’ yan etkiler gözlenmedi.

Yine de bir HIV uzmanı, HIV pozitif bireylerin Nicotinamide kullanmaması gerektiğini, bunun hala deneysel bir ilaç olduğunu vurguladı.

HIV uzmanı,

“Araştırmanın HIV tedavisinde daha fazla tedavi araştırmalarına yol açacağını umuyorum. Çünkü gözlenen bu tedavi, ağır medikal prosedürler içermeden ilk defa başarılı bir şekilde meydana geldi ve HIV pozitif birey tedavi edildi,” dedi. “Yine de bu bizim ilk deneyimiz olarak kalıyor ve tedavinin geleceğini tam olarak kestiremiyoruz.”

HIV uzmanları bu ‘tedavi’ yöntemi üzerinde ‘dikkatli’ olunması gerektiğini vurguladı. ‘Daha fazla deneylerin farklı bireyler üzerinde yapılması gerektiği ve tedavinin herkes üzerinde işe yarayıp yaramadığının öğrenilmesi gerektiğini’ söylendi.

Aidsmap’in baş yönetmeni Matthew Hodson, PinkNews ile röportajında, “Bunun gerçekten beklenmedik bir sonuç olduğunu,” söyledi.

“Koronavirüs dolayısıyla sağlık hizmetlerinde yaşanan bazı aksaklıklar sebebiyle bu yıl AIDS’le bağlantılı olarak yaşanacak ölümlerin çok daha fazla artacağını öngörüyoruz. Dünya çapında birçok insan umutsuzca tedaviye ihtiyaç duyuyor ve bu durum bize daha çok çalışmamız için umut veriyor.”

“Haberler heyecan verici olsa da bu noktada dikkatle hareket etmemiz gerekmektedir. Antiretroviral ilaçlarla az sayıda insanın HIV tedavisinde başarılı sonuçlar elde edebileceğini ve bunun mümkün olduğunu biliyoruz. Bu bulgunun (özellikle de deneyde yer alan diğer dört bireyde işe yaramadığı için) diğer HIV pozitif bireylerde aynı sonuçları gösterip göstermeyeceğini bilmiyoruz. 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

37 Paylaşımlar
Paylaş37
Tweetle
Paylaş
Pin