Finlandiya, Evlat Edinen İlk Eşcinsel Çiftleri Kutladı

 Finlandiya, Evlat Edinen İlk Eşcinsel Çiftleri Kutladı
Digiqole ad

Finlandiya’nın eşcinsellere çocuk evlat edinme hakkını tanıması üç yıl aldı.

Kanun yapıcılar, eşcinsel çiftlere evlenme hakkı tanındığında evlat edinme hakkını da tanıdılar. Bu haklar, 1 Mart 2017 yılında kabul edildi. Fakat evlat edinme süreci Finlandiya’da uzun ve emek gerektiren bir süreçti.

Çiftlerin belirli bir süre boyunca rehberlik servisine gitmesi gerekmekti. Bu yüzden çocuk evlat edinme servisinin çalışanları, bir çiftin evlat edinmeye hazır olup olmadığını kontrol etti. Bu süreç de haliyle birkaç yılı aldı.

Şimdiyse The Rainbow Families Association, Sateenkaariperheet, ez az iki eşcinsel çiftin evlat edindiğini doğruladı.

Evlat edinen ilk çiftin erkek, ikinci çiftinse kadın olduğu açıklandı. Her iki eşcinsel çift de çocuklarını Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de evlat edindi.

Sateenkaariperheet,

“Evlat edinen ilk erkek çift, anonim kalmak istiyor. Artık aile oldukları için çok sevinçli olduklarını söylüyorlar. Aynı zamanda aile, Helsinki’nin çocuk evlat edinme servisinin çok başarılı olduğunu söyledi. Çalışanların eşcinsel çifte karşı tutumu her zaman olumlu ve sıcak oldu,” dedi.

“Her ne kadar kadın eşcinsel çiftler genellikle yapay döllenme yoluyla çocuk sahip olsa da aralarında evlat edinmeyi seçenler de bulunuyor,” diyerek ekledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

92 Paylaşımlar
Paylaş92
Tweetle
Paylaş
Pin