Birleşmiş Milletler, LGBT’leri Korona Virüsle Suçlayan Ülkeleri Kınadı!

 Birleşmiş Milletler, LGBT’leri Korona Virüsle Suçlayan Ülkeleri Kınadı!
Digiqole ad

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları komisyon üyesi, bazı ülkeleri LGBT’leri korona virüsle suçlamaması için uyarıda bulundu.

Michelle Bachelet özellikle Macaristan’ı belirterek dünya çapında ‘homofobi ve transfobi’de artış olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ay Macaristan parlamentosu Başbakan Viktor Orban’a korona virüs salgını süresince hükümete süresiz OHAL yetkisi verdiğini açıkladı. Fakat Orban, aşırı LGBT karşıtı olmasıyla biliniyor.

Kanun yapıcılar, yürürlüğe geçtiği takdirde ülkedeki bütün yasal belgelerdeki bilgilerin kişinin doğumundaki cinsiyetini belirteceğine dair bir yasa tasarısı ileri sürdü.

Lüksemburg’daki Socialist Workers’ Partisi’nde yer alan ve Avrupa Parlamentosu’nun bir üyesi olan Marc Angel,

“Bu, trans topluluğuna yapılmış kasıtlı ve çirkin bir saldırıdır. Bu hareket, trans topluluğunu kasıtlı bir şekilde sessizleştirmekle kalmaz, aynı zamanda varlığını silmeyi ve reddetmeyi de amaçlar.” Dedi.

Bachelet, korona virüs salgınını LGBT’lere yıkarak LGBT haklarına saldıran ülkeleri belirtti ve LGBT’lerin haklarının ihlal edildiğini ileri sürdü.

“LGBT’ler daha önceden de ortaya çıkan hem yapay hem de doğal hastalıklar gibi sebeplerle suçlanmıştır. Aynı durum korona virüs salgınının ortaya çıkması için de geçerlidir.”

Bachelet aynı zamanda LGBT gençlerinin evlerinde kalmak zorunda olduğunu belirterek daha az destekçi bir ortamda bulunuyor olabileceklerini söyledi.

“Evde kalma zorunluluğu sebebiyle birçok LGBT genci destek olmayan, tehlikeli aile üyeleriyle aynı yerde kalmak zorundadır. Bu, gençlerin şiddete uğrama, depresyona girme veya kaygı hissetme olasılığını arttırabilir.”

Bachelet Panama’nın özellikle trans bireyleri tehlikeye atan yasasını kastederek,

“Bazı ülkeler insanların cinsiyetlerine göre nasıl hareket edebileceğine izin veriyor. Belirli günlerde kadın veya erkekler evlerinden çıkabiliyor ve bu da trans bireyler durdurulup sorgulanacağı için, bu bireylerin ayrımcılığa uğrama olasılığını yükseltiyor.”

Bachelet aynı zamanda LGBT’lerin sağlık hizmetlerinde ayrımcılığa uğradığını da belirtti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

208 Paylaşımlar
Paylaş208
Tweetle
Paylaş
Pin