fbpx   .  

Fransa’da Yabancı İle Eşcinsel Evlilik Tartışması

Fransa’da Yargıtay, 18 aylık bir hukuki tartışmanın ardından Fransız bir erkeğin, Faslı bir erkekle evliliğine onay verdi.

Savcılık, Fransa’nın evlilik sözleşmesi konusunda Fas’la yaptığı ikili anlaşmayı gerekçe göstererek, evliliğin iptali için başvurmuştu.

İki ülke arasındaki anlaşma, evli çiftlerin her birisinin kendi ülkesinin yasasına uymasını öngörüyor. Savcılık, “Fas’ta eşcinsel evliliğin yasak olmasını” gerekçe göstererek, evliliğe itiraz etmişti.
Yerel mahkeme, savcılığın itirazına rağmen evliliğe izin vermiş ve Dominique ve Muhammed isimli eşcinsel çift 9 Kasım 2014 tarihinde belediyede düzenlenen törenle nikah kıymıştı.

 

Fransız Savcı, yaptığı itirazın istinaf mahkemesinde reddedilmesinin ardından kararı temyiz için Yargıtay’a başvurmuştu.

Yargıtay’da aralık ayında yapılan duruşmada savunma makamı, evliliğin iptal edilmesinin “ayırımcılığın yasaklanması ile ilgili yasayı ihlal anlamına geldiği” görüşünü savunmuştu.

Fransa’da, uzun tartışmaların ardından, kilise ile sağ partilerin muhalefetine rağmen eşcinsel evliliğe izin veren yasa 2013 yılında yürürlüğe girmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.