Fransa’da Yabancı İle Eşcinsel Evlilik Tartışması

 Fransa’da Yabancı İle Eşcinsel Evlilik Tartışması
Digiqole ad

Fransa’da Yargıtay, 18 aylık bir hukuki tartışmanın ardından Fransız bir erkeğin, Faslı bir erkekle evliliğine onay verdi.

Savcılık, Fransa’nın evlilik sözleşmesi konusunda Fas’la yaptığı ikili anlaşmayı gerekçe göstererek, evliliğin iptali için başvurmuştu.

İki ülke arasındaki anlaşma, evli çiftlerin her birisinin kendi ülkesinin yasasına uymasını öngörüyor. Savcılık, “Fas’ta eşcinsel evliliğin yasak olmasını” gerekçe göstererek, evliliğe itiraz etmişti.
Yerel mahkeme, savcılığın itirazına rağmen evliliğe izin vermiş ve Dominique ve Muhammed isimli eşcinsel çift 9 Kasım 2014 tarihinde belediyede düzenlenen törenle nikah kıymıştı.

Fransız Savcı, yaptığı itirazın istinaf mahkemesinde reddedilmesinin ardından kararı temyiz için Yargıtay’a başvurmuştu.

Yargıtay’da aralık ayında yapılan duruşmada savunma makamı, evliliğin iptal edilmesinin “ayırımcılığın yasaklanması ile ilgili yasayı ihlal anlamına geldiği” görüşünü savunmuştu.

Fransa’da, uzun tartışmaların ardından, kilise ile sağ partilerin muhalefetine rağmen eşcinsel evliliğe izin veren yasa 2013 yılında yürürlüğe girmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin