Gay Bir Çiftin Açtığı İlk Hukuk Firmasını Konu Alan Ödüllü Belgesel: Of Love & Law

 Gay Bir Çiftin Açtığı İlk Hukuk Firmasını Konu Alan Ödüllü Belgesel: Of Love & Law
Digiqole ad

Japonya’da gay bir çiftin açtığı ilk hukuk firmasını konu alan ödüllü belgesel, yakında Birleşik Krallık ve Avrupa’da yayınlanacak.

Geçtiğimiz sene Tokyo Uluslararası Film Festivali’nin en iyi filmi seçilen Of Love & Law, 1 Mart’ta Birleşik Krallık’a gelecek.

Londralı yönetmen Hikaru Toda tarafından çekilen filmde gay avukat çift Fumi ve Kazu’nun hikayesi anlatılıyor. 15 yıldır birlikte olan ikili, toplumun ve toplumsal kuralların sürekli yüceltildiği bir atmosferde bireylerin özgürlükleri ve hakları için mücadele veriyor. 

Osaka’da çalışan Fumi ve Kazu, bir çocuk yetiştirmek istemelerine rağmen Japonya’da evlilik eşitliğinin olmaması ve eşcinsel çiftlerin evlat edinme adına hiç bir imkanının olmamasının sinir bozucu olduğunu söylüyor.

Ta ki bir gün, bir anda evsiz barksız kalan bir çocuğu evlerine alana kadar. 

Of Love & Law, gerçek bir hikayeyi anlatıyor oluşu itibariyle diğer tüm “umut” temalı filmlerden ayrı bir etkiye sahip. 

Hollanda’da büyüyen yönetmen Toda, belgeselin çekim sürecinde modern Japonya’da dışlanmanın ne gibi bir baskı olabileceğini gördüğünü söylüyor. 

“Japon toplumunun kesin yargıları var ve belli konular konusunda oldukça muhafazakarlar. Çocukluklarından beri buradaki insanlara otoriteyi sorgulamamaları ve öne çıkmak yerine geri kalanlar ile kaynaşmak empoze ediliyor.”

“Bireyler sadece gruplarına göre saygı veya değer görüyor. Aileleri, toplulukları veya toplumları. Japonya’da ‘birey olabilmek’ bir hak değil, bir ayrıcalık.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin