fbpx   .  

KABUS Devam Ediyor! Çeçenistan’daki LGBT Düşmanlığı Gün Geçtikçe Artıyor!

Rusya’da faaliyet gösteren LGBT Network adlı organizasyonun geçtiğimiz Pazartesi yayınladığı raporda endişe verici bilgiler yer alıyor. Rapora göre, Çeçenistan’da geçtiğimiz Aralık ayından bu yana en az iki LGBT Çeçen öldü ve 40 kişi de göz altına alındı.

Organizasyonun lideri aktivist Igor Kochetkov durumun tespit edilenden daha vahim olabileceğini söyledi. Kochetkov, mağdurlara işkence edildiğini belirtti. 

“Yetkililer mağdurların kaçamamaları için her yolu deniyor. Tehdit ediyorlar, delil karartıyorlar, sonra doldurmak üzere boş formlara zorla imza attırıldığını bile duyduk.”

ABD merkezli fakat Rus kökenli RUSA LGBT adlı organizasyonun sorumlularından Lyosha Gorshkov da, gelişmeler hakkında Out dergisine açıklamalarda bulundu.

 

 

“Aldığımız haberler oldukça üzücü fakat ne yazık ki beni şaşırtmıyor. Bu durum 2017’den beri devam ediyor ve dünya ses çıkarmıyor. Ayakta uyuyorlar.”

Gorshkov hayatını kaybeden insan sayısının 100’ün üzerinde olabileceğini dile getiriyor.

Rus hükümeti ise elini taşın altına koymaktan kaçıyor. Olayların başladığı tarihte Putin’in sözcülerinden Dmitry Peskov “olaya dair güvenli bir bilgi akışının olmadığını” dile getirmiş ve söz konusu olayların gerçek olmadığını iddia etmişti.

İşin aslı çok da şaşırmamak gerekiyor. Çeçenistan Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet ve Rusya’daki anti-LGBT politikalardan etkilenmemesi mümkün değil. 

Birleşmiş Milletler ABD temsilcisi Nikki Haley ise 2017 yılında olaylar hakkında aşağıdaki ifadeleri kullanmıştı: 

“Çeçenistan’dan kaçırılma, işkence ve cinayet gibi haberler alıyoruz ve bu durumdan oldukça rahatsızız. İnsanların cinsel yönelimlerine göre böyle bir vahşete maruz kalması, göz ardı edilemez. Çeçen yetkililer derhal bu konu hakkında araştırma yapmalı ve iddialar doğru ise sorumlular cezalandırılmalı.”

ABD eski başkan vekili Joe Biden da söz konusu haberleri kınadı ve Trump’ı harekete geçmeye çağırmıştı.  Çeçen lider Ramzan Kadyrov ise geçtiğimiz Haziran durum hakkında yapılabilecek en umursamaz açıklamayı yapmıştı:

“Bizde hiç gay yok. Bulursanız Kanada’ya götürün.”

O günden bugüne, soru işaretleri çığ gibi büyürken bölgeye dair kimse gerçek tabloya dair tatmin edici bir açıklama yapmıyor. 

Voices4 adlı aktivist grubun kurucusu Adam Eli de, Out’a konuştu.

“Kuir bir Yahudi olarak bir grubun başka bir gruba nasıl böyle bir kıyım yapabileceğini aklım hayalim almıyor. Rus yetkililer soruşturma açmıyor ve kim ne yaparsa yanına kar kalıyor. Bu işten direkt Rusya sorumlu tutulmalıdır.”

21 Ocak Pazartesi günü New York’ta toplanacak olanlara seslenen Eli, açık ve net bir mesaj verdi.

“Çeçenistan’daki kuirlere unutulmadıklarını göstereceğiz. Rus ve Çeçen yetkililerin ne olduklarını tüm dünyaya göstereceğiz.”

  1. Pingback: 2019'un En LGBT Dostu Ülkeleri Açıklandı, Portekiz 27. Sıradan Zirveye Yerleşti! – GMag
  2. Pingback: 2019’un LGBT Dostu Ülkeleri Açıklandı, Zirvede Portekiz Var - Akıl Fikir Müessesesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.