Gay Olmanın En Tehlikeli Olduğu Yerlerdeki Sanatçılardan Korkusuz Albüm!

 Gay Olmanın En Tehlikeli Olduğu Yerlerdeki Sanatçılardan Korkusuz Albüm!
Digiqole ad

Ezber bozan bağış albümü, gelecek ay satışa sunulacak.

Dünyanın en gay karşıtı ülkelerinden LGBT sanatçıların yer aldığı ezber bozacak yeni bağış albümü, gelecek ay yayınlanacak.

Rainbow Riots (Gökkuşağı Ayaklanmaları) adlı albümde, Uganda, Malavi ve Jamaika da dahil olmak üzere, eşcinselliğin on yılı aşkın süreyle hapis ile cezalandırıldığı ve hem toplum hem de yetkililer tarafından gay topluluğuna yapılan şiddetin yaygın olduğu ülkelerden LGBT sanatçılar yer alacak.

Dünyanın en baskıcı gay karşıtı ülkelerindeki gay yaşamına ışık tutmasının yanı sıra, albümün satışlarından elde edilecek para, LGBT kuruluşlarına bağışlanacak.

Malavi’den kuir bir rapçinin, Zulu’dan trans bir şarkıcının ve Uganda’dan bir dizi sanatçının da dahil olduğu albümde yer alan sanatçıların bir kısmı, ülkelerinde karşılaştıkları tehditler sebebiyle anonim olarak kalmayı seçti.

Albümde çalışmaları yer alan Ugandalı bir sanatçı şöyle dedi;

“Hayatlarımız zaten tehlikede, sessiz kalmamızın bir faydası olmaz.”

Rainbow Riots, İsveçli bir sanatçı ve aktivist Petter Wallenberg tarafından bestelendi ve yapımcılığı üstlenildi. Sanatçı, 2016 yazında Uganda Pride etkinliğinde acımasız bir polis baskınının ortasında kaldıktan sonra bu projeye başladı.

Wallenberg proje için şunları söyledi: “Sizin tek varlığınızın bir suç olduğunu, ve polisin, yetkililerin ve linç çetelerinin sizi sadece kendiniz olduğunuz için kovaladığını bir düşünün. Bu, dünyanın bir çok ülkesindeki LGBT insanların gerçeği.”

“Rainbow Riots’ı zorbalığa karşı özgürlük için savaşma hareketi olarak yarattım.”

Albümdeki ilk şarkının adı “Equal Rights (Eşit Haklar)” ve bu şarkı şimdiden Birleşmiş Milletler’in 2030 yılına kadar aşırı yoksulluğu, eşitsizliği ve küresel ısınmayı bitirmeyi amaçlayan girişimi ‘Global Goals (Global Amaçlar)’ Kampanyası için kullanılmak üzere seçilmiş.

Rainbow Riot, 16 Haziran’da çıkacak ama öncesinde, 17 Mayıs’ta öne çıkan “Equal Rights” single’ını dinleyebileceğiz.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin