Gişede Daha İyi Hasılat Yapmış Olması Gereken 8 İkonik LGBT Filmi

 Gişede Daha İyi Hasılat Yapmış Olması Gereken 8 İkonik LGBT Filmi
Digiqole ad

Tarihte en çok hasılat yapan ilk 10 LGBT filmini araştırırken, karşımıza çıkan düşük hasılatları görünce şok olduk. Bunların arasında Carol, Moonlight, Call Me By Your Name gibi Oscar ödüllü ve bayıldığımız filmler de var.

Bu filmlere finansal açıdan batmış diyemeyiz, çünkü bu filmler bütçelerini yaptıkları hasılatlarla karşıladı ve bazıları Oscar adaylığı almakla beraber heykelciği evlerine götürdü. Ancak hayranlardan ve eleştirmenlerden aldıkları büyük beğeni ve sevgiyi göz önünde bulundurduğumuzda çok daha fazla hasılat yapmış olmalarını bekliyorduk.

Kişisel fikirlerimize dayanarak, elde ettiğinden daha fazla hasılat yapmış olması gerektiğini düşündüğümüz sekiz efsanevi kuir filmi bu listede sizler için sıraladık.

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994)

Hasılat: $29,000,000

Terence Stamp, Hugo Weaving, Guy Pearce, Bill Hunter, Sarah Chadwick

Film, Anthony (Weaving) ve Adam (Pearce) isimli iki drag queen ve transseksüel bir kadın olan Bernadette (Pul)’u konu alıyor. Film, Avustralya’daki Priscilla çölünde geçiyor. Queenler, Alice Springs’te gümüş bir tur otobüsü vasıtasıyla drag gösterileri düzenliyor. Yol boyunca homofobi, şiddet gibi birçok engelle karşılaşıyorlar. Film, kesinlikle klasikler arasında yer alıyor ve ilk çıktığı zaman dünya çapında 30 milyon dolar civarında hasılat yaptı.

Call Me By Your Name (2017)

Hasılat: $41,887,595

Armie Hammer, Timothée Chalet, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel

Call Me By Your Name’e listemizde yer vermesek içimiz rahat etmezdi. Film son birkaç yılda, barındırdığı karizmatik oyuncular ve melankolik şarkılarıyla gönüllerde taht kurmayı başardı. Her ne kadar ana karakterlerin arasındaki yaş farkı, film boyunca AIDS’e gönderme yapılmamış olması gibi konular bakımından eleştirilse de, film, ilk aşkı, kalp kırıklığını ve kuir gençlerin hissettiği derin duyguları aktarmak açısından oldukça başarılı ve herkese hitap edebilme niteliğine sahip. Her ne kadar büyük bir hayran kitlesine sahip ve Oscar ödülü kazanmış olsa da, filmin pek iç açıcı bir hasılat yaptığı söylenemez.

Carol (2015)

Hasılat: $40,272,135

Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Jake Lacy, Kyle Chandler, John Magaro, Cory Michael Smith

Film, 1950’li yıllarda New York’ta geçiyor, evli, çocuklu ve zengin, ancak eşiyle sorunlar yaşayan, orta yaşlarında olan bir kadın Carol ile genç bir tezgahtar olan Therese arasında tesadüfen tanışmalarıyla başlayan, ancak günden güne tutkulu bir aşka dönen ilişki anlatılıyor. Her ne kadar film birçok ödül kazanmış olsa da aynı başarıyı gişede yakaladığı söylenemez.

Love, Simon (2018)

Hasılat: $66,316,289

Nick Robison, Jennifer Garner, Josh Duhamel, Katherine Langford, Alexandra Shipp, Jorge Lendeborg Jr, Keiynan Lonsdale

Kuir gençlik draması, eleştirmenlerden ve izleyicilerden oldukça fazla beğeni topladı. Büyük bir Hollywood stüdyosu tarafından yapılan film, içerisinde eşcinsel ilişki barındırdığı için ilk çıktığında çok konuşulmuştu. Birçok gence hitap etmeyi başaran Love,Simon, gişede tam olarak beklenen başarıyı yakalayamadı ve yaklaşık olarak 66 milyon dolar hasılat elde etti.

Milk (2008)

Hasılat: $54,586,584

Sean Penn, Emile Hirsch, Josh Brolin, Diego Luna, James Franco, Alison Pill, Victor Garber, Denis O’Hare

Milk, eşcinsel hakları aktivisti ve politikacı olan ve belediye meclisine seçilen ilk eşcinsel erkek Harvey Milk’in biyografisini anlatıyor. Film, En İyi Film kategorisi dahil olmak üzere sekiz Oscar adaylığı kazanarak, En İyi Erkek Oyuncu ile En İyi Orijinal Senaryo ödüllerini kazandı. Bu başyapıt yaklaşık olarak 54 milyon dolar hasılat elde etse de, biz daha fazla etmesini umuyorduk.

Moonlight (2016)

Hasılat: $65,046,687

Trevante Rhodes, André Holland, Naomie Harris, Janelle Monáe, Mahershala Ali

Moonlight, Miami’nin yoksul bir bölgesinde yaşayan, haklarından mahrum bırakılmış Afrikalı-Amerikalı bir erkeğin kendisini keşfetmesini anlatan bir film. Film, özellikle de kendisini kabul etmekte zorlanmış bireyler için başlı başına duygusal bir rollercoaster. Ancak en önemlisi, Moonlight siyahilere kendilerinin yansımalarını ekranda görebilmesini sağladı. Moonlight, kadrosu tamamen siyahilerden oluşan ve Oscar’da LGBT temalı olup ödül alan ilk film olma unvanına sahip.

My Beautiful Laundrette (1985)

Hasılat: $2,451,545

Gordon Warnecke, Daniel Day-Lewis, Saeed Jaffrey, Roshan Seth, Derrick Branche

Call Me By Your Name, Moonlight, Brokeback Mountain yokken bu film vardı. Akademi ve BAFTA Ödüllerine aday olan bu film, Omar ve Johnny arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Film her ne kadar görülmeye değer olsa da gişede dünya çapında sadece 2.4 milyon dolar hasılat yapabildi.

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar (1995)

Hasılat: $47,774,193

Wesley Snipes, Patrick Swayze, John Leguizamo, Stockard Channing, RuPaul, Blythe Danner

Filmde, Patrick Swayze, Wesley Snipes ve John Leguizamo gibi efsanevi komedi yıldızları bulunuyor. Film, drag gösterisi için yola çıkan üç drag queen’in hikayesini ve maceralarını konu alıyor. Swayze ve Leguizmo, Altın Küre Ödülleri’nde En İyi Aktör ve En İyi Yardımcı Aktör dallarına aday oldu. Her ne kadar gişede büyük bir başarı elde edememiş olsa da filmin kendisi kült olmayı başardı.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

39 Paylaşımlar
Paylaş39
Tweetle
Paylaş
Pin