Göz Ardı Edilmiş 10 LGBT Filmi

 Göz Ardı Edilmiş 10 LGBT Filmi
Digiqole ad

Hepimiz Call Me By Your Name, Brokeback Mountain, Carol, Moonlight ve Boys Don’t Cry gibi ünlü yapımları biliriz. Fakat konu LGBT filmlerine geldiğinde, göz ardı edilmiş, çabuk unutulmuş veya ismi duyulmamış birçok film bulunmaktadır.

The Hollywood Reporter’ın film eleştirmenleri, Pride 2020’ye özel olarak göz ardı edilmiş, unutulmuş ya da ismi duyulmamış 10 LGBT temalı filmi yayınladı. Seçilen 10 filmin arasına, kuirlik tarihinden kesitleri gözler önüne seren The Times of Harvey Milk, Paris Is Burning gibi belgeseller rahatlıkla sıkıştırılabilirdi. Fakat listeyi uzun tutmamak adına eleştirmenler, LGBT temalı 10 filmi Pride 2020 adına bizler için derledi. İşte göz ardı edilmiş, çabuk unutulmuş ya da ismi duyulmamış fakat cevher değerindeki o filmler:

Being 17 (2016)

André Téchiné, birçok kişisel filminde kırsal kesimde cinsel yönelimini keşfetmeye çalışan gençlerin hikayelerini anlatmayı tercih etmiştir. Yönetmen, 22 yıl sonra aynı konulara dönerek Fransız kuir sinemasının genç isimlerinden Céline Sciamma ile ortak bir işe imza attı. Pyreenes’te geçen sürükleyici bir drama olan bu filmde kusursuz oyunculuklar bulunuyor. Anlatılan bu hikayede hassas ve bütün çıplaklığıyla bir gencin çevresindeki insanlarla ilişkilerini görüyoruz.

The D Train (2015)

Dan, liseden mezun olmasının ardından 20 yıl geçmiş olmasına rağmen kendine olan güvensizliğini hala üzerinden atamamıştır. Yaklaşan mezunlar toplantısında değiştiğini, artık yeni bir insan olduğunu eski sınıf arkadaşlarına kanıtlamak için radikal bir karar alır ve okulun popüler çocuğuyla tuhaf bir arkadaşlığın peşine düşer. Gecenin ilerleyen saatlerinde beklenmedik bazı gelişmeler sonucu kendini tahmin bile edemediği olaylar zincirinin içinde bulan Dan, artık kendine olan güveninden çok daha fazlasını korumak zorunda kalır.

The Delta (1996)

Ira Sachs’ın bu yükseliş filminde, yazar ve yönetmenliği üstlenen Sachs’ın profesyonel olmayan oyuncularla çalıştığı, spontane bir şekilde gelişen, karmaşık bir hikayenin yavaşça açıldığını görüyoruz. The Delta, iki karakterin arasındaki yaşanan cinsel çekimi ama karakterlerin ırk ve sınıf gibi farklılıklar sebebiyle birlikte olamamasını başarılı bir şekilde gözler önüne seriyor.

End of the Century (2019)

End of the Century, hipnotize edici ve özenli sadeliğiyle seyircisini cezbetmeye yatkın bir aşk hikayesi. 30’lu yaşlardaki Arjantinli şair Ocho ve Berlinli bir İspanyol olan Javi, Barselona’da tanışır. Beraber geçirdikleri bir günün sonunda bu iki erkek, aslında birbirlerini çok daha uzun zamandır tanıdıklarını ve bir şehri paylaşan iki yabancıdan fazlası olduklarını fark eder.

Kiki (2016)

Sara Jordeno’nun bu neşeli belgeseli, geçmişte Black Lives Matter hareketinin henüz yeni yeni başlangıcında ve trans haklarının politik açıdan tartışmalar yarattığı zamanda siyahi LGBT gençlerin neler yaşadığını konu almaktadır.

Lovesong (2017)

So Yong Kim’in bu filmi, iki genç kadın arasındaki bir hikayeyi konu almaktadır. Kocası tarafından ihmal edilen Sarah, genç kızı ve en yakın arkadaşı Mindy ile yolculuğa çıkar. Yol boyunca, iki arkadaş arasındaki ilişki gittikçe daha da yoğunlaşır. Yıllar sonra Sarah, Mindy’nin düğününden önceki günlerde o eski samimi ilişkilerini yeniden canlandırmaya çalışır.

My Friend Dahmer (2017)

“My Friend Dahmer”, aynı adlı romandan uyarlanan filmde bir seri katilin lise yılları konu alınmaktadır. Özellikle de sürükleyici olan bu korku filmi, sizi koltuğunuza sabitleyecek. Eski Disney Channel yıldızı Ross Lynch’in hakkını verdiği rolü karşısında hayranlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Princess Cyd (2017)

16 yaşındaki Cyd, dokuz yıl önce çocukluğunda yaşadığı travmatik bir olayın etkisinde Chicago’ya yaz tatilini geçirmek için teyzesini ziyarete gider. Cyd, bir yandan bilinen ve saygı duyulan bir yazar olan teyzesi Miranda’yı daha yakından tanıma fırsatı bulurken diğer yandan da güneşli, miskin yaz günlerini barbekülerle ve rutin gündelik aktivitelerle geçirir. Bir kahve dükkanında çalışan Katie’yle tanışıp birbirlerine ilgi duymaya başladıklarında, Prenses Cyd, cinsellik ve spiritüellikle ilgili ilginç soruların ortaya atıldığı, büyüleyici bir ritme girer. Oyuncuların oldukça doğal performanslarıyla dikkat çektiği, Stephen Cone’un eleştirmenlerce çok beğenilmiş filmi, genç bir kadının kendini ve dünyayı keşfetmesine dair şiirsel ve lirik bir masal niteliğinde.

Spa Night (2016)

Spa Night sizi  kesinlikle hazırlıksız yakalayacak ve duygularınızı karmakarışık bir hale getirecek. Joe Soe tarafından canlandırılan Los Angeles’ta yaşayan ve cinsel yönelimini gizleyen bir erkek, yavaş adımlarla cinsel yönelimini keşfetmeye başlar. Sadece erkeklere özel olan bir hamamda çalışan ana karakterimiz, geceleri müşterileri korku ve heyecanla izler. Film, aynı zamanda Asyalı bir ailenin oğlu olmanın beraberinde getirdiği bazı sosyal ayrımcılıklara da değiniyor.

Women Who Kill (2016)

Ingrid Jungermann’ın içerisinde biraz da korku teması bulunan komedi filmi, 2016 yılında vizyon girdi. Ayrıca Jungermann, filmin hem yönetmenliğini hem de senaryo yazarlığını üstlendi. Morgan, Ann Carr tarafından canlandırılan eski sevgilisi Jean ile yaşamaktadır. İkili, kadın seri katillerin konuşulduğu bir podcaste katılmayınca, kendilerini pasif-agresif kadın tartışmalarının arasında bulur.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

51 Paylaşımlar
Paylaş51
Tweetle
Paylaş
Pin