Jk Rowling’in Transfobik Tweetlerine Tepkiler Büyüyor!

 Jk Rowling’in Transfobik Tweetlerine Tepkiler Büyüyor!
Digiqole ad

Geçtiğimiz hafta Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, attığı tartışmalı tweetlerle sosyal medyada karmaşa yarattı. Rowling’in paylaştığı tweetler, birçok kişi tarafından ‘transfobik’ olarak tanımlandı.

Rowling, daha sonra paylaştığı bir yazıda,

“Kendini kadın hisseden bir erkeğin bulunduğu bir soyunma odasının ya da tuvaletin kapılarını ve pencerelerini açarsanız, içeri girmek isteyen bütün erkeklere kapıyı açmış olursunuz. Bu saf gerçektir.” Dedi.

Rowling’in transfobik söylemlerine, Mara Wilson, Zara Larsson, Jonathan Van Less, Jameela Jamil, Juno Birch ve Sarah Paulson gibi bazı ünlüler tepki gösterdi.

Harry Potter serisinde yer almış bazı büyük oyuncular da bu durum hakkında düşüncelerini dile getirdi.

Daniel Radcliffe, The Trevor Project vasıtasıyla paylaşılan açık bir mektupta, “Trans kadınlar, kadındır.” Dedi.

Harry Potter serisinde Hermione rolüyle bilinen Emma Watson ise Twitter’da trans kadınların kadın olduğu görüşünü destekledi ve takipçilerinden kendisi gibi Mermaids ve Mama Cash gibi hayır kurumlarına bağışta bulunmalarını tavsiye etti.

Harry Potter’ın spin-off serisi Fantastic Beasts’in başrol oyuncusu Eddie Redmayne ise Variety ile bir röportajında Rowling’in trans ve kendini ikili sistemin dışında tanımlayanlara karşı görüşüne katılmadığını söyledi.

“J.K. Rowling ve trans topluluğundan bireylerle çalışmış biri olarak nerede durduğumu açık ve net bir şekilde belirtmek istiyorum. Jo’nun yorumlarına katılmıyorum. Trans kadınlar, kadın; trans erkekler, erkek; kendini ikili sistemin dışında tanımlayanlar da cinsiyetsizdir.” Dedi.

Harry Potter serisinde Ginny Weasley karakterini canlandıran Bonnie Wright ise,

“Harry Potter sizin için sevgi kaynağıysa o sevgi sorgulanmadan sonsuzdur. Trans kadınlar, kadındır. Sizleri görüyorum ve seviyorum,” diye yazdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

34 Paylaşımlar
Paylaş34
Tweetle
Paylaş
Pin