Günlük Alınan Haplardan %69 Daha Etkili HIV Aşısı Bulundu!

 Günlük Alınan Haplardan %69 Daha Etkili HIV Aşısı Bulundu!
Digiqole ad

Bilim insanları ve araştırmacılar, 2017’den beri enjekte edilebilen bir HIV önleme aşısı üzerinde çalışıyor. Aradan geçen 3 yıldan sonra bilim insanları ve araştırmacılar, aşıyla ilgili ilerlemeleri geçtiğimiz günlerde paylaştı. İlerlemenin olumlu yönde olması da bizi sevindiren bir haber oldu.

Reuters’a göre GlaxoSmithKline isimli bir ilaç şirketi, şu an üzerinde denemeler yapılan bir aşıdan olumlu sonuçlar aldı. Şirket, ayda bir kez vurulan bu aşının, Gilead’in Truvada hapından çok daha etkili olduğunu bildirdi. Aşının Truvada’dan %69 daha etkili olduğu bulundu.

GlaxoSmithKline’in ViiV ünitesinin araştırma başkanı Kimberly Smith, bu aşının hemcinsleriyle cinsel ilişkiye giren erkeklerin hayat kalitesini ne kadar değiştirebileceğinden bahsetti.

Smith,

“Ayda bir kere vurulan bu aşı sayesinde günlük hap alımına gerek kalmayacak. Böylelikle uzun süre hap almanıza gerek olmayacak,” diye açıklamada bulundu.

GlaxoSmithKline, sonucun iyi olması gerekçesiyle aşının onaylanması için ilaç komiteleriyle konuşacak. Ayrıca şirket, aşının içerisinde uzun süreli HIV tedavisinde kullanılan iki önemli bileşenden birisini içerdiği için Kanada’dan onay almayı başardı.

Bu, HIV’in önlenmesinde ve tedavisinde atılan adımlar arasından sadece biri. Şu anda Gilead isimli bir ilaç firması HIV tedavisine yönelik piyasanın lideri. Daha geçtiğimiz sene firma, yeni ve etkili bir ilaç tanıttı. Yeni tanıtılan bu ilaç kemiklere ve böbreklere daha az toksik etki bırakıyordu. Bütün bu gelişmelere baktığımızda dünyada HIV’in önlenmesine ve tedavisine yönelik araştırmaların arttığını görebiliyoruz. Yine de sorumlu bireyler olarak, ne olursa olsun cinsel ilişkilerde korunmaya devam etmeliyiz.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

88 Paylaşımlar
Paylaş88
Tweetle
Paylaş
Pin