fbpx   .  

Haifa, İsrail’den 13 Eşcinsel İle Tanışın

Eşcinsel seyahat dergisi Elska Haifa, İsrail’de.

Editör Liam Campbell İsrail hakkında bir sayıya dair çok fazla istek aldıklarını söyledi. Campbell, okuyucuların Tel Aviv’i haber yapacaklarını düşündüğünü fakat farklı bir şeyler yapmak istediği söylüyor.

Shay

“Bir okuyucu Haifa’yı haber yapmamız için bize yazmıştı. Buranın ülkenin en çeşitli yeri olduğunu, Araplarla Yahudilerin yan yana yaşadıklarını söyledi. Benim de bu ilgimi çekti.”

 

“Bu sayıdaki çoğu Arabın kendilerine İsrailli diyeceklerini düşünmüyorum. İsrail vatandaşı olsalar bile kendilerine Filistinli ya da Arap diyorlar. Sayıda ayrıca başka ülkelerde doğup sonra İsrail’e gelen Yahudiler var. Rusya ve Ukrayna’da doğan pek çok kişi vardı. Bunlardan biri hariç hepsi kendini İsrailli olarak tanımlar sanırım. Katılımcıların üçte biri Filistinli. Hem Hıristiyan hem de Müslüman arkaplanlardan geliyorlar.”

Dotan

“Önümüzdeki sayılar için gitmeyiz dediğimiz yerler yok ama Batı Şeria’dan bahsediyorsak bunun mümkün olduğunu düşünmüyorum çünkü burası eşcinsel bireyler için güvenli değil. Eğer Filistinli bir eşcinsel bireyseniz hayat bu bölgelerin dışında çok daha kolay. O yüzden Haifa gibi çeşitliliği bol bir şehir seçtim. Filistinlilerin de seride olmasını istedim ama hayatlarını tehlikeye atmalarını istemedim. Eğer Hebron gibi bir şehir hakkında haber yapabilirsem bu harika olur.”

Dia

“Normalde bir yere gittiğimizde haberin çok homojen olmaması için değişik bireylerle tanışmayı deniyoruz. Bazen bu biraz zoraki oluyor ama İsrail’de böyle bir şey olmadı. Tanıştığım her Yahudi, ‘Araplarla da tanıştın mı? Tanışmadıysan arkadaşlarımı arayayım,’ dedi. Tanıştığım Filistinliler ‘Burada çok Rus var. Tanışmadıysan tanıştırayım,” dediler. Herkesin birbirine bu kadar bağlı olması beni etkiledi.”

Hany

“Duyduğum en ilginç hikayelerden biri Alex’inkiydi. Alex buraya Rusya’dan gelmiş fakat uyum sağlayamamış. Bunu duyduğumda gerçekten çok üzülmüştüm. Ama Ukrayna’dan gelen Semion’un hikayesi iç açıcıydı çünkü burada kendine bir yuva bulabilmiş. Çoğu insan İsrail’e daha iyi bir hayat için geliyor. Bazen işe yarıyor, bazen işe yaramıyor.”

Alex

“Katılımcılardan Muhammed’in fotoğraflarını kesmemiz gerekti çünkü ailesi çok sinirlenmiş. Aralarının daha fazla bozulmasını istemedi. Ben de sansürlenmiş fotoğrafları yayınladım çünkü diğerleri gibi muhafazakar bir çevrede yaşamaya çalışan Arap bir eşcinselin hikayesinin duyulmasını istedim.”

Boris

“Toplamda 22 kişiyi fotoğrafladık. Ama sadece 16’sını dergiye sığdırabildik. Bunlardan en çok hoşuma giden Boris’le Tel Shikmona Plajı’nda yaptığımız çekimdi. Kameraya su kaçmasın diye çok uğraştım. Boris de kayalıkların arasında cüretkar pozlar verdi. Çok güzeldi. Fotoğrafların hepsi ek yayınımız olan Elska Haifa’da görülebilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.