fbpx   .  

Orta Doğulu Erkekleri Check-up Yaptırmaya Teşvik Eden Yeni Kampanya

Arap erkekleri geleneksel maskülenlik beklentileri yüzünden sağlıklarına yeteri kadar önem vermiyor.

Yeni bir kampanya Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki (MENA) erkeklerin sağlıklarına dikkat etmelerini istiyor ve erkekleri en çok etkileyen hastalıklara dikkat çekiyor. 

 

Kasım ayrında M-Coalition (eşcinsel Arap erkeklere hizmet veren bir organizasyon) yaygın sağlık problemlerine dikkat çeken görseller hazırladı.

Hem Arapça hem İngilizce olan görseller check-up erkeklerin zayıf ve güçsüz görünmesine neden olan önyargıyı kırmaya çalışıyor.

Yetkili müdür Elie Ballan, “Bu bölgede yıllık kan tahlili ya da genel check-up yaptıran erkeklerin hastalık hastası olduğuna dair bir önyargı var. Erkekler acıya tahammül edemediklerinde alaya alınıyorlar. Maskülenlik, dişini sıkıp bir şeyin geçmesini beklemek demek. Çok acil bir durum olmadıkça sağlık önemsenmiyor,” diyor.

Bu önyargıların sonuçları çok daha ağır ve çoğu Arap dünyasının maskülenliğe bakış açısıyla alakalı.

Ballan, “Erkekler durumları kötüleşirse doktora gidiyorlar. Bazen bu çok geç olabiliyor M-Coalition erkeklerin etkilendiği bütün hastalıklara odaklanmak ve erken teşhisin özellikle HIV ve zührevi hastalıklar için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istiyor,” diyor.

M-Coalition Kasım ayı kampnayasıyla erkekleri harekete geçirmekte kararlı.

Kasım ayı Erkek Sağlığı Ayı olduğundan Ballan sadece eşcinsel erkeklere yoğunlaşıp başka erkekleri dışlamak istemediklerini, bu yüzden erkeklerin genel sağlık problemlerine odaklandıklarını söyledi.

Ballan “Bölgedeki bazı insanları korkutmamak için çok ileri gitmedik,” diye ekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.