Harry Potter’ın Çıkacak Yeni Oyununda Trans Karakterler Olacak

 Harry Potter’ın Çıkacak Yeni Oyununda Trans Karakterler Olacak
Digiqole ad

Oyuncuların okul yurtları için ‘karakterlerini’ sesini, vücut tipini ve cinsiyet yerleşimini özelleştirebilecekleri bildirildi.

Yeni bir rapora göre, yakında çıkacak olan Harry Potter video oyunu trans karakterlere izin verecek.

Hogwarts Legacy, 2022’de Warner Bros. Interactive Entertainment Inc. ve geliştirici Avalanche Software tarafından piyasaya sürülecek.

Bloomberg, oyuncuların okul yurtları için ‘karakterlerinin’ sesini, vücut tipini ve cinsiyetlerini özelleştirebileceklerini bildirdi.

Basına konuşma yetkisi olmayan isimsiz kaynaklar da, oyuncuların oyunda başkaları tarafından kendilerine nasıl hitap edileceğini seçebileceklerini söylediler.

Haber, Harry Potter’ın yaratıcısı JK Rowling’in transfobik olarak eleştirilen birkaç basın açıklamasını takip ediyor.

Bloomberg kaynaklarına göre, oyunun geliştirme ekibinin üyeleri yorumlardan ‘sarsıldı’ ve yönetimin ilk direncine rağmen, oyunu olabildiğince kapsayıcı hale getirmek için bastırarak yanıt verdi.

Geçen Haziran ayında bir tweet’te Rowling, adet gören trans erkekleri de içeren bir dilden bahsederken “Adet gören insanlar.” Bu insanlar için eskiden bir kelime olduğundan eminim. Biri bana yardım etsin. Wumben? Wimpund? Woomud?” Demişti.

Web sitesinde daha sonraki bir makalede görüşlerini savunmaya devam etti.

Cinsiyet geçişlerinden pişmanlık duyan insanlara seslenerek,

“Geçiş yapmak isteyen genç kadınlarda yaşanan büyük patlama ve aynı zamanda geçişi bozan (orijinal cinsiyetlerine dönerek) artan sayılardan endişe duyuyorum, çünkü bazı durumlarda vücutlarını geri dönülmez bir şekilde değiştiren ve doğurganlıklarını ellerinden alan adımlar atmaktan pişmanlık duyuyorlar.”

Stonewall araştırması, 2016 ile 2017 yılları arasında Birleşik Krallık’ta bir NHS Cinsiyet Kimliği Servisi’nde randevuları olan 3.398 trans hastadan yüzde birinden daha azının bu randevularda geçişle ilgili pişmanlık yaşadıklarını veya geçişten vazgeçtiklerini söylediğini göstermişti.

Attitude, yorum için Warner Bros. Interactive Entertainment Inc. temsilcisiyle görüştü.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin