Hindistan, LGBTİ+ Topluluğu İçin İlk ‘İşyeri Eşitlik Endeksi’ni Başlattı

 Hindistan, LGBTİ+ Topluluğu İçin İlk ‘İşyeri Eşitlik Endeksi’ni Başlattı
Digiqole ad

Hindistan’ın yeni işyeri eşitlik endeksi, LGBTİ+ hakları söz konusu olduğunda ülkenin ne kadar ilerlediğinin bir işareti haline geldi.

Hindistan’ın çığır açan eşitlik endeksi, daha resmi ve profesyonel ortamlarda LGBTİ+ topluluğunun daha geniş bir şekilde tanınması için umut verici bir olasılık. Endeks, Hindistan’ın işverenlere işyerinde LGBTİ+ katılımını ve görünürlüğünü ölçen ilk düzenlemesi.

İşverenlerin işyerinde lezbiyen, eşcinsel, bi ve trans (LGBTİ+) katılımı konusundaki ilerlemelerini ölçmek için kapsamlı bir kıyaslama aracı olan yeni endeks, dokuz alanı ölçüyor: politikalar ve faydalar, çalışan yaşam döngüsü, çalışan ağ grubu, müttefikler ve rol modeler, üst düzey liderlik, izleme, satın alma, topluluk katılımı ve ek çalışma.

Hindistan’ın işyeri eşitlik endeksine 65’ten fazla kuruluş kaydoldu, bunlardan 16’dan fazlası altın, gümüş ve bronz seviyeleri sağladı. Bununla birlikte, 13’ü, minimum LGBTİ+ kapsayıcılık eşiğini geçemedi.

Bu yeni eşitlik endeksi yasası, Hindistan Yüksek Mahkemesinin 2018’de yetişkinler arasında cinsel rızaya dayalı cinsel eylemleri suç sayan 377. Maddeyi yürürlükten kaldırma kararından iki yıl sonra geldi. O zamandan beri Hindistan, LGBTİ+’ları politik olarak tanıma yolunda büyük bir adım attı.

LGBTİ+ haklarında gecikmiş bir başka ilerici adım, trans bireylerin hükümet çerçevesine entegrasyonuydu. Assam, transların kamu hizmeti sınavına kaydolmasına izin veren ilk Hindistan eyaleti oldu.

Kuzeydoğu Hindistan eyaleti, kamu hizmeti işleri arayan bireyler için bir kimlik kategorisi olarak ‘transseksüel’i ilk ekleyen ülke oldu. Bu aşamalı değişiklik, 42 ​​adaya kadar eyaletin hükümet rollerine başvurmak için giriş sınavına girmesine izin verecek.

Hindistan, bu yıl trans kapsayıcılığında bir artışa şahit oldu. Nisan ayında, federal hükümet, tüm bakanlıklara ve departmanlara, işe alım formlarını ayrı ayrı tanınan bir kategori olarak ‘transseksüel’i entegre edecek şekilde değiştirme talimatı verdi. Bu değişiklik, Hindistan’ın geçen yıl kabul edilen trans hakları yasasına uymak için yapıldı.

Yeni çıkarılan yasa, trans bireylerin “kendi kendine algılanan cinsiyet kimliğine sahip olma hakkına” sahip olmalarını sağlıyor’ ve “hükümetin, trans bireylerin tam ve etkili katılımını ve topluma dahil edilmesini sağlamak için adımlar atmasını” güvence altına alıyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

40 Paylaşımlar
Paylaş40
Tweetle
Paylaş
Pin