HIV İlacı, İspanya’daki Koronavirüslü Bir Hastayı Tedavi Etti!

 HIV İlacı, İspanya’daki Koronavirüslü Bir Hastayı Tedavi Etti!
Digiqole ad

Koronavirüslü bir hastanın, İspanya’nın güneyindeki bir hastanede HIV ilacıyla başarılı bir şekilde tedavi edildiği ortaya çıktı.

Sevilla’daki Virgen del Rocio Hastanesi, İspanya’da 171 kişiye bulaşan ve şimdiye kadar tedavisinde ‘cesaret verici’ sonuçlar verdiği bildirilen Covid-19 ile mücadelede deneysel tedaviler deniyor.

El Pais’e göre 62 yaşındaki Miguel Angel Benitez, kullanılan ilaçla ülkede tedavi edilen ilk hasta oldu. Uzmanlar, ilacın HIV ve AIDS tedavisi için yıllardır kullanıldığını ve ilacın antiretoviral lopinavir-ritonavir ile hücrelerin enfekte olmasını engelleyen bir protein olan interferon beta’yı birleştirdiği söyleniyor.

Madrid’deki Ramon y Cajal Hastanesinde bulaşıcı hastalıklar bölümünün başındaki Santiago Moreno, ‘SARS-CoV-2 proteazının HIV’e çok benzediğini’ söyledi. Moreno;

“Bu enzim, virüsün çoğalması için gereklidir. Lopinavir ve ritonavir kombinasyonu HIV’yi inhibe ve bloke eder. Koronavirüsüne karşı kullanımı ile ilgili şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçlar cesaret verici.” Dedi.

İspanyol bilim insanları, virüsün yayılmasını engelleyen taze klinik kanıtlar bulunsa da bunun bütün hastalarda geçerli olamayabileceğini söyledi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

107 Paylaşımlar
Paylaş107
Tweetle
Paylaş
Pin