Haberler Sanat

HIV Pozitif Olmanın Nasıl Bir Şey Olduğunu Gösteren Bir Bahçe Var!

GMag
Yazar: GMag

HIV pozitif olmanın nasıl bir şey olduğunu gösteren bir bahçe sergileniyor.

Bu yılki Chelsea Flower Show’da, HIV ile yaşayan insanların yüz yüze kaldığı şeyleri yıkmak için A Life Without Walls adlı bir bahçe yaratıldı.

Bahçe, özellikle genç insanlar düşünülerek tasarlandı.

Jüri bahçeye şimdiden ikinci en yüksek onur göstergesi olan gümüş yaldızı verdiler. Bu, tasarımcının tasarladığı ilk bahçesi olduğu için özellikle etkileyici.

Bahçenin üst kısmında bir kliniği temsil eden beyaz bir kabuk bulunuyor.

Bataklıktan bahçeye yolculuk, bir özgürlük yaşantısına doğru yolculuklarını gösteriyor. Önyargıyı temsil eden üç karanlık engelleyici duvar ise yolu daha zor hale getiriyor.

Bahçe, metal bir bankla açık bir oturma alanı ile sona eriyor ve insanların yargılama korkusu olmadan HIV pozitif olma konusunda açabilecekleri bir toplumu simgeliyor.

Bahçe tasarımcısı Naomi Ferrett-Cohen, üniversiteden iki yıl önce mezun oldu.

Ferrett-Cohen’in bu tasarımı, Profesör John Frater ve meslektaşlarıyla, HIV için bir çare bulma amacıyla birlikte çalışan doktorlar ve araştırmacılar ağı olan CHERUB işbirliğinden ortaya çıktı.

İlham almak için, Ferett-Cohen birçok gençle deneyimleri hakkında konuştu.

“Gidip bazı gençleri ziyaret ettim ve nasıl hissettiklerini yazmaları için ricada bulundum. Sadece bir gösteri bahçesi yapmakla kalmadım, aynı zamanda bu konuya dahil olduğum için kendimi iyi hissettim.”

“Binlerce insanın gelmesini sağladık ve tüm gün insanlarla bu konu hakkında konuşuyoruz. Bizim dünyamıza dahil olmamış çoğu insan HIV’le ilgili pek fazla bir şey bilmiyor. Bununla ilgili konuşulduğunda insanlar gerçekten ilgi gösteriyor ve öğrenmek istiyor.”

Gilead Sciences, Chelsea Flower Show’da bahçeye sponsor oldu.

Gilead Sciences’ın tıbbi işler başkan yardımcısı Mike Elliott şunları söyledi;

“Gilead yaklaşık 30 yıldır HIV topluluğunu destekliyor ve sürekli olarak HIV ile yaşayan insanların karşılaştığı temel sorunların farkındalığı için yeni girişimler arıyoruz.”

Bu yılki Chelsea Flower Show’daki bahçe, endüstri, araştırmacılar ve toplum arasındaki işbirliğinin mükemmel bir örneğidir.

“HIV’li tüm insanlara uzun, mutlu ve sağlıklı yaşamlar yaşamalarına yardımcı olmaya adanmış bir projeyi desteklemekten son derece gurur duyuyoruz.”

Yorum Yaz

33 Paylaşımlar
+1
Paylaş33
Tweetle
Paylaş
Pin