fbpx   .  

Homofobik Azerbaycan’dan Gay Mıknatısı Eurovision Temsilcisi: Cengiz Mustafayev

Azerbeycan, Eurovision’a yakışılıklılıkta yeni bir seviye olan Cengiz Mustafayev’i gönderebilir. 

Henüz netleşen bir şey yok fakat ortalıkta söylentiler dolaşıyor. Söylentilerin kaynağı, Mustafayev’in hayran gruplarından INFE Azerbaijan olarak gösteriliyor. 

Grup, Facebook’taki sayfasından önce Mustafayev’in Eurovision’da Azerbeycan’ı temsil edeceğini duyurdu fakat bu duyuruyu yaptığı gönderiyi sildi. 

 

Sosyal medyadaki LGBT çevreleri de Mustafayev’i Azerbeycan’da izlemek istiyor. 

“Bu adam atıştırmalık bir şey değil, ana yemek.”

“Erotik Cengiz şakalarımı şimdi mi yapmalıyım biraz daha beklemeliyim?”

Fakat bir kesim de Azerbeycan’ın LGBT karnesine dair hatırlatmalarda bulundu. 2017 yılında ILGA, Azerbeycan’ı LGBT’ler için Avrupa’nın en kötü ülkesi ilan etmişti

2017 Eylül’ünde LGBT topluluğundan rastgele 100 kişi Bakü’de tutuklanmış ve dayak, sorgu, işkence gibi korkunç aktivitelere maruz kalmıştı.

Ayrıca Azerbeycan’daki LGBT’ler taciz ve ayrımcılıktan bir hayli mağdur. 

Konunun Cengiz Mustafayev’in cinsel yönelimiyle bir alakası yok, fakat Azerbaycan’ın LGBT haklarındaki tutumu göz önüne alınırsa, sanki bu biraz ikiyüzlülük gibi gelmiyor değil. Çünkü Eurovision’ın ne kadar çok eşcinsel izleyicisi olduğunu hatırlatmamıza gerek var mı? Bu kadar homofobik bir ülkenin Eurovision’a gay mıknatısı bir şarkıcıyı yollayıp oy toplama isteğini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Pek tabii umuyoruz ki bu popüler yakışıklıyı Tel Aviv’de izleme imkanımız olur. Bize göre hava hoş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.