Homofobik Olmadığını Söyleyip Öğrencilerini Kandıran Okul, Binlerce Öğrencisi Tarafından Protesto Edildi!

 Homofobik Olmadığını Söyleyip Öğrencilerini Kandıran Okul, Binlerce Öğrencisi Tarafından Protesto Edildi!
Digiqole ad

Utah’ta Mormon’a bağlı Brigham Young Üniversitesinin öğrencileri, okulun başlangıçta ahlak kurallarından “homoseksüel davranışın yasaklanmasını” sildiğini, fakat haftalar sonra bu kuralı geri getirdiğini söyledi.

Şimdiyse öğrenciler güvensiz bir ortamda bulunuyor ve eşcinsel olduğunu açıklayan öğrenciler başlarına neler gelebileceklerinden korkuyor.

BYU’nun ahlak kuralları geçen yıllar boyunca “Eşcinsel davranışlar uygunsuzdur ve ahlak kurallarını ihlal eder,” şeklinde geçerliliğini sürdürdü. Ahlak kurallarında ‘eşcinsel davranışların’ sadece sekse bağlı olmadığı, aynı zamanda ‘eşcinsel duygulara yol açan her türlü his ve fiziksel yakınlık’ olduğu ileri sürüldü.

Her ne kadar bu ahlak kuralları geçtiğimiz ay kaldırılsa da geçen günlerde tekrar yürürlüğe sokuldu. Okulun bu homofobik tavrı karşısında öğrenciler, okullarını ve okul yönetimini öpüşerek protesto etti.

Öğrenciler, çarşamba günü öğleden sonra üniversiteyi protesto etti. Bir öğrenci ‘İsa herkesi sevin dedi’ yazılı bir pankart açtı. Diğer öğrenciler ‘Ahlak kuralları ahlaksız!’ şeklinde sloganlar attı.

Katie Guerrero isimli biseksüel bir öğrenci, Lake City Tribune ile konuşmasında,

“İlk başta sonunda bir yere aitmişiz gibi hissettik fakat bu duyguyu söküp attılar,” dedi.

Ancak bazı öğrenciler daha da ileri giderek BYU’nun kendilerini kandırdığını söyleyerek okulu suçladı.

Okulu protesto etmek amacıyla kız arkadaşıyla toplumda öpüşen öğrenci Lilly Bitter, okulun ‘eşcinselliği’ ahlak kuralları dışında görmesi yüzünden güvende hissetmediklerini söyledi.

“Haberlerde Brigham Young Üniversitesi heykelinin önünde bir kızı öperken fotoğrafım var. Daha önceden eşcinsel olmadığımı bilmeyen insanlar artık eşcinsel olduğumu biliyor. Çok da önemli bir şey olmadığını düşünüyorum, yine de lezbiyen bir öğrenci olarak okulumda kendimi güvende hissetmiyorum.”

Geçtiğimiz ay okulun eski ahlak kuralları değişip ‘eşcinselliğin’ ahlak dışı olarak görülmediği kurallar getirildiğinde biseksüel olduğunu açıklayan öğrenci Tiauna Lomax ise,

“BYU’nun beni önemsediğini düşünmüştüm, fakat yapılan son değişiklikler yüzünden neredeyse travma yaşadım ve farklı bir okula kaydolmayı düşünüyorum,” şeklinde ekledi.

Diğer öğrencilerse okulun başlangıçta ahlak kurallarını iyiye değiştirdiğine kanıp, okulun LGBT’lere karşı hoşgörülü olduğunu düşündükleri için ‘aptal’ gibi hissettiklerini söyledi. Okulun hiçbir öğrencisi BYU’nun eşcinsel olduğunu açıklayan öğrencilerine ne yapacağını veya nasıl disiplin işlemleri uygulayacağını bilmiyor. Diğer öğrenciler ise sınıf arkadaşlarını nasıl koruyabileceklerinden emin değil.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

38 Paylaşımlar
Paylaş38
Tweetle
Paylaş
Pin