Güney Afrikalı Eşcinsel Futbolcu: Sadece Futbolcular Değil, Menajerler Bile Eşcinsel

 Güney Afrikalı Eşcinsel Futbolcu: Sadece Futbolcular Değil, Menajerler Bile Eşcinsel
Digiqole ad

Güney Afrikalı futbolcu Phuti Lekoloane, 2015 yılında cinsel yönelimini topluma açıkladığından beri futbol kariyerinin neredeyse mahvolduğunu açıkladı.

28 yaşındaki eşcinsel futbolcu, Güney Afrikalı futbolcuların profesyonel futbol kariyerlerinde ciddi zorluklarla karşılaştığını söyledi.

“Kendi gerçekliğimi yaşayabilmek için her şeyi riske attım. Kimseye cinsel yönelimini açıklamasını önermem. Birçok şey kaybedebilirler. Eğer cinsel yöneliminizi başkalarının bilmesine izin verirseniz birçok şeyinizi kaybedebilirsiniz. Mesela ben hayalini kurduğum her şeyi kaybettim.”

Güney Afrikalı eşcinsel futbolcu Phuti Lekoloane, eşcinsel olduğunu en başta açıklamadığı takdirde şu an çok daha başarılı olabileceğini düşündüğünü söyledi.

“National First Division (Güney Afrika futbolunun en yüksek ikinci ligi)’da oynamak istiyordum. Fakat bu ligde takımınız cinsel yöneliminiz sebebiyle sizi dışlayabilir, bu da ayrı bir olay.”

“Takımlar eşcinsel olmanızı algılayamıyorsa yine gidemezsiniz. Ben de tam olarak bu yüzden reddedildim. Eğer eşcinsel olduğumu açıklamamış olsaydım reddedilmezdim.”

ABC Motsepe liginde Makapanstad RFC için oynayan Lekoloane, “Cinsel yönelimim kariyerimi elimden aldı,” şeklinde devam etti.

“Bazı insanlar futbol ile geçimini sağlar. Bu, özellikle de futbolda, her zaman ince bir iş olmuştur. İnsanlara bir tavsiye verebilseydim onlara gerçeklerini yaşamayı öğütler, eşcinsel olduklarını duyurmalarını isterdim. Çünkü ancak böylelikle bu baskıları yıkabiliriz.”

Lekoloane, birçok futbolcunun kariyerlerini kötü etkileyebileceğinden korktukları için eşcinsel olduklarını sakladığını da söyledi.

“Ligde oynayan birçok eşcinsel futbolcu var. Komik olan şu ki eşcinsel olan sadece futbolcular değil, menajerler bile eşcinsel. Biseksüel olduğunu açıklamayan takım menajerleri ve koçlarımız var. Hiçbir zaman açıklamadılar. Ben ise eşcinsel olduğumu açıklayarak kendimi feda etmiş oldum.”

Kick It Out tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırma, futbolda homofobinin %9 artmış olduğunu buldu. 2017-2018 sezonunda futbol maçlarında homofobik tacizle ilgili 111, transfobiyle ilgili de 6 olay bulunuyordu.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

39 Paylaşımlar
Paylaş39
Tweetle
Paylaş
Pin