Homofobiyle Mücadele Etmek İçin Elle’nin Kapağında Eşini Öpen Sudanlı Model: Biz Birbirimizi Seçtik

 Homofobiyle Mücadele Etmek İçin Elle’nin Kapağında Eşini Öpen Sudanlı Model: Biz Birbirimizi Seçtik
Digiqole ad

Açık lezbiyen süpermodel bu senenin başlarında bir anti-LGBTİ+ yorum yağmurunun ardından hayatına son vermeye kalkışmıştı.

Süper model Aweng Ade-Chuol ve eşi, homofobik internet trollerine karşı savaşmak için Elle’nin Ocak 2021 sayısının kapağına çıktı.

Çoğumuz için olduğu gibi 2020, 22 yaşındaki Sudanlı model Ade-Chuol için de çalkantılı bir yıl oldu. Salgın Mart ortasında küresel bir kapanmaya neden olmadan önce, Ade-Chuol ve uzun süredir kız arkadaşı olan 26 yaşındaki tırnak sanatçısı Alexus Ade-Chuol, New York Belediye Binası’nda hayatlarını birleştirdi. Çift, 2019 yılının Ocak ayında tanıştı ve aynı yılın Aralık ayında evlendi.

Tırnak stüdyosu Palmpered’i işleten Alexus’la tanışmak ve evlenmek, Ade-Chuol için çok hareketli bir dönemin yalnızca bir parçasıydı. Haziran 2019’da Rihanna’nın ilk Savage x Fenty şovunda podyuma çıkmak da dahil olmak üzere büyük defilelere çıktı ve bu yıl Beyonce’nin Black is King görsel albümünde yer aldı.

Model, Elle’ye yaptığı açıklamada Beyonce ile işbirliği ile ilgili,

“Her kızın hayali Queen B ile çalışmaktır ve bu benim çocukken hayalimdi.” Dedi.

Bu başarılara rağmen, model Haziran’da iki ay önceki intihar denemesinden bahsetmişti. Ade-Chuol evli hayatının ve başarılarının tadını çıkarmak yerine memleketi Güney Sudan’daki korkunç homofobiyle mücadele etmek zorunda kaldığını söylemişti.

Güney Sudan’da eşcinsel evliliği yaşadışı ve 10 yıl hapse kadar cezası var. Ade-Chuol ve ailesi 2006’da iltica hakkı elde ettikleri Avustralya’ya taşınmışlardı. Ade-Chuol bu sene başında evliliğini duyurduğunda, ülkesinden inanılmaz düşmanca bir tepki aldığını söylemişti.

Ade-Chuol Elle’ye,

‘Evlendik ve bütün dünya, gerçekten bütün topluluğum bir şekilde ölmemi umdu,’ dedi.

Nefretle mücadele etmeye çalışan Ade-Chuol, intihar denemesinden sonra yoğun bakıma kaldırıldığını söyledi. Haziran’da yaşananlardan bahsettiğinde yine inanılmaz tepkiler aldı, ancak bu sefer onu şaşırtan bir biçimde sevgi ve dayanışma mesajları. Modelin söylediğine göre özellikle Sudanlı lezbiyenler ona desteklerinin ifade etmiş.

Dergi Ocak kapağı için ona ulaştığında, Ade-Chuol savaşmak için bir fırsat görmüş.

Model dergiye,

‘Keşke ‘Sudanlı LGBTİ+ topluluğunun meşalesini ben taşıyayım’ diyebilseydim. Ama tek bir kişinin bu yükü taşıması oldukça zor. İşin sonunda ben bir insanım, kendimi öğreniyorum,’ dedi.

Geçen sene yaşadığı her şeye rağmen, Ade-Chuol 2020’yi olumlu bir şekilde bitiriyor: Bu ayın başında o ve eşi Polo Ralph Lauren’in tatil kampanyasında yer aldı. Kuir aileleri kutlayan bir videoda, Ade-Chuol gülüyor, öpüşüyor ve New York caddelerinde el ele yürüyor.

Alexus reklamında da çift,

‘Birbirimizi seçtik, şimdi kendi ailemiz olacak,’ demişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

24 Paylaşımlar
Paylaş24
Tweetle
Paylaş
Pin