fbpx   .  

Hong Kong Yüksek Mahkemesi Karar Verdi: Eşcinsel Sivil Birliktelik Yasal Olarak Tanınmalı 

Hong Kong’un en üst mahkemesi eşcinsel sivil birlikteliğin ‘yasal olarak tanınması’ lehine karar verdi. Hong Kong Evlilik Eşitliği’nin kurucu ortağı, “Bunun ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu düşünüyorum” dedi.

4 Eylül Salı günü Hong Kong Temyiz Mahkemesi, eşcinsel ilişkilerin yasal olarak tanınmamasının bir ihlal olduğuna karar verdi.

Bu karar, hükümetin eşcinsel ilişkilerin tanınmasına yönelik bir planı yürürlüğe koyması için 2 yıl süresi olduğuna hükmetti. 

 

Ancak mahkeme, eşcinsel çiftler için tam evlilik eşitliğine izin vermekten kaçındı.

Hong Kong’ta eşcinsel faaliyetler 1991 yılında yasallaştırıldı. Ancak ülkede istihdamda ayrımcılığa ya da nefret söylemine karşı herhangi bir yasal koruma bulunmamakta.

Mahkeme kararında, Hong Kong hükümetinin, “eşcinsel birlikteliklerin yasal olarak tanınması için alternatif bir çerçeve oluşturma yönündeki pozitif yükümlülüğünü ihlal ettiğini” beyan ettiği dile getirildi.

Mahkeme, eşcinsel evlilik ve yabancı eşcinsel evliliklerin tanınmasına ilişkin temyiz başvurusunu da “oybirliğiyle reddetti.”

Bu kısmi zafer LGBTİ+ savunucusu Jimmy Sham tarafından desteklendi. Sham, 2018’den bu yana şehrin denizaşırı eşcinsel evlilikleri tanıması için yasal mücadeleler yürütüyordu.

Sham 2013 yılında ABD’de partneriyle evlenmiş ancak evlilikleri Hong Kong yasalarına göre tanınmamıştı.

“Tüm hususlar ve mahkeme çoğunluğunun söyledikleri göz önüne alındığında, bunun ileriye doğru atılmış büyük bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Sham’ın İlk yasal itirazı 2020 yılında reddedildi, ancak sonraki temyiz başvuruları geniş ilgi gördü.

Hong Kong’da nüfusun %60’ı eşcinsel evliliği destekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.