fbpx   .  

İklim İçin LGBT Paneli

Bize adalet lazım!  Sosyal ve iklim adaleti mücadelelerinden deneyimler

Türkiye’de İklim, ekoloji mücadelesi ve LGBTİ mücadelesi Gezi’den bu yana birlikte özgürleşmenin mücadelesini veriyor. 2015 İstanbul Onur Haftası kapsamında, 26 Haziran Cuma günü saat 15.00’de Cezayir Toplantı Salonu’nda bu sisteme karşı ortak mücadeleyi konuşmak için “Bize Adalet Lazım! Sosyal ve İklim Adaleti Mücadelelerinden Deneyimler” paneli düzenleniyor.

2014 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilen genç, yeşil, feminist, kuir milletvekili Terry Reintke, SPOD Yönetim Kurulu Üyesi, KAOSGL haber sitesi köşe yazarı, LGBTI aktivisti Erdal Partog ve İklim İçin Kampanyası aktivisti Menekşe Kızıldere ekoloji, iklim hakkı ve LGBTİ mücadelelerinin nasıl ve neden birlikte yürümesi gerektiğini tartışacaklar.

 

Dünyadaki tüm canlıları ve tüm müştereklerimizi metalaştıran sistem, hem toplumsal eşitsizliklerden, hem de iklim değişikliğinden sorumlu. Şirketlerin ve onların etkisi altındaki devletlerin sömürdüğü gezegenimiz ekolojik bir yıkımın ucunda. Tüm dereleri, denizleri, ağaçları, toprağı, yerin altını ve üstünü tahakküm altına alan bu sistem havamızı, suyumuzu, gıdamızı zehirliyor; müştereklerimize kendi çıkar hırsları uğruna el koyuyor. Biz de bunun sonucu olan iklim değişikliği kaynaklı aşırı hava olayları, kuraklıklar, seller, fırtınalar ile boğuşuyoruz.

Yine aynı sistemin sınıflandırdığı, alt tabaka olarak dışarı ittiği, nesneleştirdiği, sömürdüğü kadınlar, lezbiyenler, gayler, translar, biseksüeller ve interseks bireyler sosyal adaletsizlikler yüzünden ne yaşam, ne iş, ne de sağlık güvencesi edinebiliyorlar. İklim değişikliği kaynaklı artan gıda fiyatlarından ilk onlar etkileniyorlar, bir fırtına ya da sel sonrası geride bırakılıyorlar, felaketlerde sağlık hizmeti alamıyorlar.

 

Aynı sistemin yarattığı sorunlardan, farklı şekillerde etkilenen grupların bir araya gelip tartışacakları “Bize adalet lazım! Sosyal ve iklim adaleti mücadelelerinden deneyimler” başlıklı panel, 26 Haziran Cuma günü saat 15.00’de Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.

Konuşmacılar:

Terry Reintke Avrupa Parlamentosu Yeşiller/Özgür İttifak Grubu milletvekili. 2014 yılında Avrupa Parlamentosu’na seçilen genç, yeşil, feminist, kuir milletvekili. Sosyal adalet, kadın hakları ve cinsiyet eşitliği üzerinde çalışıyor.

Erdal Partog SPOD Yönetim Kurulu Üyesi, KAOSGL haber sitesi köşe yazarı, LGBTI aktivisti.

Menekşe Kızıldere Aslen mühendislik eğitimi almış olan Kızıldere, bu güne kadar iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile mücadele alanlarında çalışmıştır. İklim İçin kampanyasını başlatan aktivistler arasında bulunmaktadır.

İklim İçin kampanyası:

İklim İçin kampanyası Aralık’ta Paris’ten çıkması beklenen yeni iklim anlaşmasının öncesinde, iklim için harekete geçmek isteyen herkesi bir araya getirebilecek ortak bir alan yaratma çabasının sonucunda oluştu. Her şeyi değiştirmek için herkese ihtiyacımız olduğundan İklim İçin kurumlar ve bireylerin birlikte hareket ettiği, küresel hareketin bir parçası olarak sosyal forum mantığında örgütleniyor. ‘İklim değişikliği hepimizin adalet meselesidir.’ diyen tüm kurum ve bireylerin bir araya gelmesini amaçlıyoruz.

iklimicin.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.