Avustralya’da Yasal Olarak Bağlayıcı Bir Törenle Evlenen İlk Eşcinsel Çift!

 Avustralya’da Yasal Olarak Bağlayıcı Bir Törenle Evlenen İlk Eşcinsel Çift!
Digiqole ad

Eşcinsel evliliğin hala ülkede yasadışı olmasına rağmen; lezbiyen bir çift, Avustralya’nın yasal olarak kendilerini birbirine bağlayan eşcinsel çifti haline geldi.

Carly Naughton (31) ve Alee Fogarty (28), çiftlere geleneksel bir evliliğin tüm yasal ayrıcalıklarını tanıyan bir anlaşma olan Evermore Yemini’nin himayesinde yemin etti.

Buna avukatın yetkisinden, diğerinin yakınına kadar her şey dahildir, yani Carly ve Alee birbirlerinin cenazelerini planlayabilir ve birbirlerine hastanede eşlik edebilirler.

İkinci çocuklarına sahip olmaya hazırlanan çift, ülkenin doğusunda Cumartesi günü Gold Coast’daki arkadaşları ve aileleri önünde birbirleriyle sonsuza kadar birlikte kalmaya söz verdi.

Olay çarpıcıydı, ancak ebeveynlik ve gebe kalma girişimleri hakkında bir blog yazan Carly, kendisi ve Alee için törenin başta onlar için önemli olmadığını söyledi.

“Başlangıçta, şeylerin yasal tarafıyla açıkça daha fazla ilgiliydik.

Her şey çok acele oldu (hepsi üç hafta içinde planlandı!). Sonunda nihayet güneye geldiğimizde bu büyük günümüzün nasıl olacağı hakkında biraz endişeliydik. 

Elbette, bugünü hep istemişimdir, ancak burada öncelikli değildi.

Cumartesi günü herşey değişti. Biz (mekan) Peppers Ruh’a geldiğimiz anda kafamıza dank etti ve o anda sulugöz bir çifte dönüştük. Kusursuzdu. Her küçük ayrıntı çok güzeldi.

Biz orada üç kişilik, hatta karnımdaki bebeğimle dört kişilik bir aile olarak bulunuyorduk. Sevdiklerimizin bizleri destekler şekilde alkışlaması ve ağlaması bizi de çok duygulandırdı. Küçük ve samimi bir düğündü.”

Carly, bir anda yaptıkları şeyin ne kadar önemli olduğunu fark etti;

“Bunun ne kadar önemli olduğunu o an anladım. Sadece bizim için değil, böyle bir şeyin parçası olamayacağını düşünen insanlar için de.

Bir çok LGBT arkadaşımız için de önemliydi, çünkü bu onlara da umut veriyordu.

Evlilik eşitliği olmasa da; belki de bu ülkede farkındalık yaratmak için çok gerekli bir değişiklik getirmek için yeterli ivme kazanacaktır!”

Carly; törenin, kendisi ve Alee’nin hayatları üzerinde büyük bir etkisi olduğunu söyleyerek devam etti;

“Bu tören; sadece bizim geleceklerimizi değil, çocuklarımızın geleceğini de güvence altına almamızı sağladı. Birimiz aciz hale geldikçe veya öleceksek öbür tarafa ne olacağı konusunda hep korkmuştuk.”

Günü daha da özelleştirmek için çift; tören sırasında kullanılan yerden, düğün memuruna ve kek alanına kadar neredeyse her şeyi bağışladı.

Carly;

“Eşcinsel evliliğin hayatımızın bir noktasında yasal olacağını umuyordum/umuyorduk ama yakın zamanda gerçekleşeceğini sanmıyordum. Evermore Yemini’ni öğrendiğimizde bize gerçekten istediğimiz hukuki hakları düzenli, anlaşılması kolay, küçük bir pakette bulunan bir şey gibi bulmaktan mutluluk duyuyorduk.

Evlilik eşitliğinin yakında yasal olmasını umut ediyorum. Evlenmesek bile, hükümetin gözünde eşit olarak görüldüğümü bilmek isterim.”

Avustralya, geçen ay eşcinsel evlilik hakkında halk oylaması için 170 milyon dolar ayırdığını açıkladı.

Anketler, çoğu milletvekili ve Senatörün de kamuoyuna destek verdiği için, evlilik eşitliği konusundaki olumlu sonuçlar gösteriyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin