Oral Seks, Bel Soğukluğuna Neden Olan Bakterileri Antibiyotiğe Dirençli Hale Getiriyor!

 Oral Seks, Bel Soğukluğuna Neden Olan Bakterileri Antibiyotiğe Dirençli Hale Getiriyor!
Digiqole ad

Bel soğukluğu günden güne daha tehlikeli hale gelmeyi başarıyor! Son olarak Dünya Sağlık Örgütü bu konuda uyarı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütüne göre bu hastalık antibiyotiklere karşı dirençli bir hale geldi, ve bu bakteriler boğaza konuşlandıkları için de oral seks yoluyla hızla yayılabiliyorlar!

Görünüşe göre, boğazın arkasında konuşlanan bu bakteriler, antibiyotiklere karşı bir direnç geliştirmeyi başarmış ve de Neisseria Gonorrhea isimli bu bakteriler cinsel yolla rahatlıkla bulaşabiliyor!

Korunmadan gerçekleşen seks, aynı seks oyuncaklarının kullanımı gibi durumlar, bakterinin yayılmasının başlıca nedenleri.

Uzmanların söylediğine göre PrEp tedavisinin yaygınlaşması erkeklerin prezervatifsiz seks yapmasını da yaygınlaştırmaya başladı.

Hastalığın belirtileri ise şunlar; yeşil ya da sarı renkte işemek, işeme sırasında peniste kanama ya da şiddetli acı.

Ancak önemli bir konu var ki, bakterinin bulaştığı erkeklerin 10’da 1’i, ve kadınların ise neredeyse yarısı bu belirtileri göstermiyor.

Enfeksiyon tedavisiz bırakılır ise, kısırlık, pelvik hastalıklar ve hamilelik sırası komplikasyonlara sebebiyet verebiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl 78 milyon insana bu bakteri bulaşabiliyor.

Super Gonorrhea

‘Süper Bel Soğukluğu’, diğer bir değişle, tedavisi mümkün olmayan bel soğukluğu…

Guardian’ın raporuna göre, hiçbir antibiyotiğin etkili olamadığı şimdiye kadar çeşitli vakalar görüldü. Bunlar ise Japonya, Fransa ve İspanya’da.

Raporda çalışan Dr Wi şöyle söyledi:

”Bu vakalar buzdağının yalnızca görünen kısmı olabilir. Henüz bu hastalığın daha yaygın olduğu, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkelerden raporlar elimize ulaşamadı. Bu STI kısmen zeki bir bakteri. Yeni antiboyitiklerle üzerine saldırıldığında evrilerek dayanıklı hale gelebiliyor. Hastalar normal bir hastalık gibi kendi kafasına göre antibiyotik kullandıklarında bu tarz problemleri çok sık yaşayabiliyoruz.”

Public Health England (PHE) kurumununn 2016 Temmuzunda yayınladığı araştırmaya göre, İngiltere’de bu hastalık çok hızlı bir şekilde yükseldi. 2012 ve 2015 yıllarında ise görülen vakalardaki artış miktarı yüzde 53’lerde.

Ünlü Eşcinsel TV Doktoru Christian Jessen ise bu artıştan oral seksin değil, yanlış antibiyotik tedavisinin sorumlu olduğunu savundu.

Siz siz olun, korunmadan yaramazlık yapmaya kalkmayın!

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

62 Paylaşımlar
Paylaş62
Tweetle
Paylaş
Pin