İngiltere’nin İlk Evsizler İçin LGBT Merkezi Açıldı!

 İngiltere’nin İlk Evsizler İçin LGBT Merkezi Açıldı!
Digiqole ad

İngiltere’nin ilk evsiz LGBT merkezi açıldı. Merkez için Londra’da kullanımda olmayan eski bir itfaiye binası tercih edildi.

106 yıllık Clerkenwell itfaiye binası, 2014’ten beri kullanılmıyordu ve 50,000£ bütçe ile restore edildi. Restorasyondan artan para ile evsiz LGBT’lere yardımcı olmak için yürütülen The Outside Project projesine aktarılacak.

Yeni merkez aynı anda 10 kişinin konaklamasına uygun şekilde tasarlandı. Her kişi için bireysel odalar ve ortak bir alan bulunuyor.

Her 4 LGBT gençten biri yaşayacak yer bulma konusunda problem yaşıyor. Evsizliğin en önemli sebeplerinin şiddet, reddedilme ve cinsel istismar olduğu belirtiliyor.

Londra valisi Sadiq Kahn 3 Mayıs Cuma günü merkezi ziyaret etti ve The Outside Project gönüllüleriyle buluştu.

Dünyaca ünlü gay dergisi Attitude’a da röportaj veren Khan, evsizlik problemi yaşayan LGBT’lere yardım eli uzatan ilk şehirlerden birinde olmakla gurur duyduğunu dile getirdi.

“Böyle bir imkan yaratabiliyor olmamız çok önemli. LGBT’ye karşı bir ayrımcılık olduğu gün gibi ortada. Fırsat buldukça LGBT bireylerle sohbet ediyorum. Korkan, kimsesiz hisseden ve yalnız olduğunu düşünen o kadar çok kişi var ki.”

“Yardım edebiliyor olmamız beni sevindiriyor.”

Merkezin koordinatörlerinden Jessie Ashman da valiye desteği için teşekkür ederken aşağıdaki ifadeleri kullandı:

“Kendi binamıza sahip olmak büyük bir artı. Belli bir tarihte çıkmamıza gerek yok, bu alanı tamamen kamuya hizmet için kullanabiliriz. Geçici bir yere yerleşmiş olsaydık bu kadar rahat olamazdık.”

“Kendi yerimizin olması ve bunun vali tarafından desteklenmesi olağanüstü bir durum. Çoğu yerde otorite sahibi kişiler LGBT’ye destek olmaktan geri duruyor.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

28 Paylaşımlar
Paylaş28
Tweetle
Paylaş
Pin