Araştırma: İnsanlar Neden Birbirlerine Çıplak Fotoğraf Atıyor?

 Araştırma: İnsanlar Neden Birbirlerine Çıplak Fotoğraf Atıyor?
Digiqole ad

Arizona Üniversitesi’ndeki bilim insanları, insanların birbirlerine neden çıplak fotoğraf attıklarını anlamak için bir araştırma yaptı.

Sosyoloji doktora öğrencisi Morgan Johnstonbaugh’un düzenlediği çalışmaya yedi farklı üniversiteden 1,000’e yakın öğrenci katıldı. Katılımcı olarak özellikle başkasına çıplak veya yarıçıplak fotoğraf gönderen gençler seçildi. 

Katılımcılar kendilerine verilen ankette neden çıplak fotoğraf gönderdiklerini belirtti. Erkeklerin %73’ü karşı tarafta cinsel istek uyandırmayı hedeflerken, kadınlar için bu oran %67 olarak gözlendi.

Gençlerin %40’ı kendilerinden istenmesi durumunda çıplak fotoğraf göndermeye sıcak bakarken, geri kalanı istek üzerine fotoğraf gönderme fikrinden hoşlanmadığını belirtti.

Araştırmaya göre, kadınlar erkeklere kıyasla çıplak fotoğraf göndermeye dört kat daha meyilli. Kadınların temel motivasyonları arasında ‘karşı cinsin ilgisini kaybetmemek’ bulunuyor.

Johnstonbaugh: “Toplumdaki erkek algısı oldukça mekanik. Kadınlar erkeklere göre daha ‘ahlak odaklı’ algılanıyorken, erkekler ise fiziksel uyaranlara karşı savunmasız olarak görülüyor.”

“Durum böyle olunca kadınlar erkeklerini ‘elde tutmak’ için ilk olarak çıplak fotoğraf göndermeye sarılabiliyor.”

Bir başka enteresan bulgu ise, biseksüel ve lezbiyen kadınların diğer kadınlara kıyasla daha yüksek özgüvene sahip olduğu. Biseksüel ve lezbiyen kadınlar çıplak fotoğraf gönderme konusunda daha az ‘çekingen’ hissediyor. 

Johnstonbaugh: “Kadınlar için sexting veya çıplak fotoğraf gönderme, sadece ‘seksin başka bir formu’ değil. Önemli bir kısım bu sayede kendi vücudunu tanıyor.”

“Sonuçlar ortaya koyuyor ki çıplak fotoğraf göndermek bazısı için özgüvenin bir belirtisi iken, bazısı için özgüven eksikliğini kapatmak için bir araç oluyor.”

“Kesin yargılara varmak henüz mümkün olmasa da görünen o ki, çıplak fotoğraf göndermek kadınlar için daha soyut bir amaca hizmet ediyor ve duygusal bir anlam ifade ediyor.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

80 Paylaşımlar
Paylaş80
Tweetle
Paylaş
Pin