İnsanlar Hala HIV’in Öpüşerek Bulaşabileceğine İnanıyor!

 İnsanlar Hala HIV’in Öpüşerek Bulaşabileceğine İnanıyor!
Digiqole ad

Tedavi ve önleme konusunda yapılan büyük ilerlemelere rağmen hala HIV’le yaşayan insanlar hakkında büyük yanlış bilinenler var. Hayır kurumu HIV İskoçya’nın, insanların HIV farkındalığı ve zihinsel sağlık hakkında neler bildiğini araştıran bir ankete göre, HIV’le yaşayan insanların çevresinde hala belli mitler ve yanlış bilgiler dönüyor. 

Örneğin, insanların %21’i hala HIV’in öpüşerek ve salya alışverişiyle bulaşabileceğini düşünüyor. %14’lük bir kısımsa hastalığın öksürük, hapşırık ve tükürükle bulaşabileceğine inanıyor.

Tedavi ve farkındalık konusundaki yakın ilerlemelere rağmen ankete katılanların yalnızca %37’si hastalık hakkında ‘bilgili’ olduğunu ve %40’ı bilgisinin ortalama olduğunu söyledi.

%3 ise hastalık hakkında hiçbir şey bilmediğini itiraf etti.

Ankete katılanlara HIV hakkında sunulan bazı cümlelere ne oranda katıldığı da soruldu. Cevaplayan %46’sı şu cümleye katıldı: HIV hakkında edindiğim bilgiler televizyon ve gazetelerden geliyor.

Yalnızca %42’lik bir kesim kendilerine HIV teşhisi konulduğunda yardım almak için nereye gideceğini bildiğini söyledi.

İnsanların %99’u HIV’in şırınga paylaşımıyla bulaşabildiğini biliyor. %98 de hastalığın korunmasız seksle bulaşabildiğinin farkında. 

%11 HIV’in öpüşmekle, %14 öksürük, hapşırma veya tükürmekle bulaşıp bulaşmadığını bilmediğini söyledi. Anket aynı zamanda insanların HIV tedavisi hakkındaki bilgilerine de baktı.

Katılanların %47’si HIV enfeksiyonunu engelleyen bir ilaç olduğuna inanmadığını söyledi. Ancak PrEP adında böyle bir ilaç gerçekten var.

Hap, HIV olmayan ama HIV-pozitif partnerleri olan insanları hedef alıyor.

Man holding a pill used for Pre-Exposure Prophylaxis (PrEP) to prevent HIV infection

Katılanların yarıdan fazlası (%52) HIV-pozitif olan insanların, virüsü başkasına bulaştırmasını engellenmesi için yetkin bir tedavi yöntemi olduğuna inanmıyor.

%23’lük bir kesim tedavi gören HIV-pozitif kadınların virüsü doğum yaparken çocuğuna bulaştırmayacağına inanmıyor. Ancak ankete katılanların çoğu etkin tedavi görenlerin normal yaşam süresine ulaşabileceğinin farkında.

HIV İskoçya yöneticisi George Valiotis şöyle konuştu:

“Mitlerin ve zamanı geçmiş bilgilerin bu kadar yaygın kalması tehlikeli. Bu yaygınlık insanları 21. yüzyılın HIV gerçekliğini yanlış yönlendiriyor, bilgilendiriyor ve ilişkileri, hayatları mahvediyor. HIV’in salyayla, öpücükle, yemek paylaşmakla bulaşmadığını herkesin öğrenmesinin vakti geldi.”

Valiotis, genç nesillerin HIV hakkında bilgilendirilmesinin öneminin altını çizdi. Tüm katılanlara HIV ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi verilmesi teklif edildi ancak katılanların sadece %20’si bunu kabul etti.

 

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

48 Paylaşımlar
Paylaş48
Tweetle
Paylaş
Pin