İran, Eşcinsel Erkekleri “Heteroseksüel Yapabilmek” İçin Cinsiyet Değiştirme Ameliyatına Zorluyor!

 İran, Eşcinsel Erkekleri “Heteroseksüel Yapabilmek” İçin Cinsiyet Değiştirme Ameliyatına Zorluyor!
Digiqole ad

İranlı LGBT aktivisti Shadi Amin, İranlı yetkilileri binlerce eşcinsel erkeği heteroseksüel yapabilmek için cinsiyet değiştirme ameliyatına zorlamaları nedeniyle suçladı.

Cinsiyet değiştirme ameliyatına zorlanıp cinsiyetini değiştiren erkek ve kadınlar, hem ailelerinden hem de toplumdan sosyal ayrımcılığa ve şiddete maruz kalıyor.

Her ne kadar İran yasaları eşcinselliği bir hastalık olarak görüp hapis cezasıyla, kırbaçlamayla ya da ölümle cezalandırsa da, 1980 yılından beri eşcinsellerin heteroseksüel ilişki yaşayabilmeleri için cinsiyet değiştirme ameliyatlarına izin veriyor.

Cinsiyet değiştirme ameliyatına zorlanan eşcinsel erkeklerin ve lezbiyenlerin sayısı tam olarak bilinmese de Amin, hükümetin eşcinselleri cinsiyet değiştirme ameliyatı olmalarına zorladığını, aksi taktirde onları tutuklamayla, hapse atmakla ya da ölümle tehdit ettiğini söyledi.

Amin,

“Hükümet, dünyanın onları izlediğini bildiği için eşcinselleri toplayıp katletmiyor, bunun yerine cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaya zorluyor,” dedi ve ülkenin bu şekilde eşcinselliği ‘temizlemeye’ çalıştığını söyledi.

Amin, hükümetin cinsiyet değiştiren bireylere hiçbir sosyal destekte bulunmadığını da ileri sürdü. Sonuç olarak bu bireylerin genellikle aileleri tarafından reddedildiğini ekledi. Ailevi ve sosyal destekten yoksun kalan eşcinsellerin çoğu ya seks işçisi oluyor ya da fiziksel veya cinsel saldırılara uğruyor. İran, eşcinseller için herhangi bir ayrımcılık karşıtı yasa barındırmadığı için eşcinsellere karşı işlenen suçlar cezasız kalıyor.

Modern çağda İran ve Ortadoğu’daki güçlü Müslüman din insanları ve politikacılar, kuir bireyleri “aşağılık” batı ithalatı olarak nitelendiriyor ve bu bireylerin çoğu ya toplum içinde kırbaçlanıyor ya da idam ediliyor. Böylesine zalim uygulamalara rağmen Kuran’da eşcinselliği kınayan ayet bulunmuyor ve klasik Ortadoğu şiirlerinde eşcinsel aşkı kutlayan kısımlar bulunuyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

74 Paylaşımlar
Paylaş74
Tweetle
Paylaş
Pin