İran, Eşcinsel Olduğu Gerekçesiyle Ünlü Şarkıcıyı İdam Edebilir!

 İran, Eşcinsel Olduğu Gerekçesiyle Ünlü Şarkıcıyı İdam Edebilir!
Digiqole ad

BBC muhabiri Ali Hamedani’nin açıklamasına göre, eşcinsel olduğu gerekçesiyle İranlı ünlü bir şarkıcı ölüm cezasına çarptırılabilir.

Bahsi geçen şarkıcı Kermanşah’da yaşayan Mohsen Lorestani. Kaynak sınırlı olsa da “Kürt İnsan Hakları Ağı”nın yaptığı açıklamaya göre şarkıcı “doğa yasalarına aykırı” olma gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılabilir. Lorestani’nin avukatı için bir avukat, şarkıcının idam edilebileceğini onaylarken “İleri sürülen olaylar özel bir konuşmada gerçekleşti,” diyor.

İran News Wire da, suçlamaları bildirdi.

İran, eşcinselliğe karşı olarak çok ağır yasalara sahip. İran’da evlilik dışı cinsel birliktelik yasadışı ve burada her ne kadar idamlar nadiren yapılsa da 2008’de sızdırılan dosyalara göre, 1979’dan sonraki İslami devrimden sonra binlerce LGBT’nin yetkililer tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

En son ölümler, Hassan Afshar isimli eşcinsel bir gencin 2016’da öldürüldüğünü içeriyor. Hassan, toplum önünde asılmadan önce, 17 yaşında tutuklandı ve neredeyse iki yıl boyunca hapiste kaldı. Aynı yıl yetkililer, 15 yaşında tutuklanan ve işkenceye maruz kalan Alireza Tajiki’yi de öldürdü.

İran Dışişleri bakanı Mohammad Javad Zarif, yılın başında gerçekleşen ölümleri destekleyerek Alman muhabirine, “Toplumumuzun ahlak kuralları var ve biz de bu kurallara göre yaşıyoruz. Bu ahlak kuralları genel olarak insanlarımızı kapsadığı için yasalara saygı duyulması ve itaat edilmesi gerekmektedir,” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

İran, eşcinselleri ölüm cezasına mahkûm eden Katar, Afganistan, Suudi Arabistan gibi ülkelerin de yer aldığı ilk on iki ülkeden biri.

Ortadoğu’da eşcinsel ilişkiler önceden yaygın ve önemsizdi, ancak İngiliz sömürgeciliği günümüzde varlığını sürdürmeye devam eden “homoseksüel karşıtlığı”nı getirdi.

Her ne kadar İran daha önceden sömürge altında bulunmamış olsa da, ironik bir şekilde siyasetçileri bulundu. Son birkaç yıldır eşcinselliği batı etkisiyle bağdaştırarak LGBT’ler suçlu haline geldi.

Trump yönetimi geçenlerde dünyadaki eşcinselliği suç olarak görmeyi azaltma amaçlı bir girişim başlattığını iddia etti. Bu yılın başlarında bu konu hakkında sorulduğunda Trump şaşkına döndü.

Aynı zamanda, Mike Pence de dahil olmak üzere yönetim yetkilileri, daha önceden de eşcinselliği suç olarak görmeyi azaltma çabalarına girişmişti.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

58 Paylaşımlar
Paylaş58
Tweetle
Paylaş
Pin