fbpx   .  

İran’da 14 Yaşındaki Çocuk Eşcinsel Olduğu Gerekçesiyle İdam Edildi

İran İsfahan’da düzenlenen bir yaz kampında öğrenci olan henüz 14 yaşındaki Akbar Zargarzadeh eşcinsel olması sebebiyle ağaçtan sallandırılarak idam edildi. Dini bir yaz kampına katılmış olan Zargarzadeh okulundaki din öğretmenleri tarafından eşcinsel olduğu konusunda itham edilip, okulun diğer bütün öğrencilerinin gözleri önünde idam edildi. İdam sırasında din adamı ise diğer bütün öğrencilerine eşcinsellerin öldürülmesi gerektiğinin aslında Allah’ın emri olduğunu söylediği öğrenildi.

Haberin medyada yer almasını sağlayan İran’lı gazeteci Amir Taheri paylaştığı tweet ile birlikte bu insanlık dışı durumu bütün Dünya’ya duyurmuş oldu.

 

Haberin sosyal medya üzerindeki yankısının ardından AB İnsan Hakları mahkemesine başvuran, AB İnsan Hakları Ortadoğu Temsilcisi ve bunların yanında The Jerusalem Post Gazetecisi Benjamin Weinthal, İran başbakanının İran’da eşcinsel olmanın yasal olmadığını ve eşcinsel ilişki sırasında yakalanan kişilerin müebbet hapis veya idam cezasına çarptırıldığını söylediğini iletti.

Ortadoğu ve Arap aleminin en büyük gazetecilerinden biri olan Hasan Sari, kaleme aldığı son yazısında İran’ın bu davranışının IŞİD ile aynı derecede kötücül olduğunu bildirdi.

 

İran’da en son 2005 senesinde 16 yaşında olan Mahmoud Asgari ve 18 yaşındaki Ayaz Marhoni, eşcinsel olmaları sebebiyle halk önünde idam edilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.