fbpx   .  

İrlanda’nın Gay Başbakanı Leo Varadkar Homofobik Başkan Yardımcısının Davetine Erkek Arkadaşıyla Katıldı

İrlanda başbakanı Leo Varadkar, erkek arkadaşı Dr Matt Barrett ile birlikte ABD başkan yardımcısı Mike Pence’e ziyarette bulundu. Pence, gay çifti 14 Mart Perşembe günü sabah kahvaltısında ağırladı. 

Barrett, Varadkar’ın çoğu gezisine eşlik etmiyor fakat bu sefer bir istisna yapıldı.

 

Basın mensuplarıyla konuşan Varadkar, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

 

“Burada ülkemin lideri olarak bulunuyorum. Cinsel yönelimim, ten rengim, cinsiyetim veya dini inançlarıma göre değil, tamamen politik görüşlerim ve adımlarım doğrultusunda değerlendirildiğim ülkemin adına.”

“Bunun sadece İrlanda’ya has olduğunu düşünmüyorum. Özgürlüğün yüceltildiği her ülkede bu mümkün. Hepimiz Tanrı’nın çocuklarıyız. Bu, cesur ve özgür insanların ülkesi ABD için de geçerli.”

“Mike Pence’e bana ve Matt’e gösterdiği misafirperverlikten ötürü teşekkür ediyorum. Yeniden burada olmak güzel bir his.”

Varadkar cinsel yönelim konusunda ne kadar açıksa, Pence’nin de anti-LGBT tutumuyla sicili bir o kadar kabarık.

2000 yılında Pence, seçim bildirgesinde HIV/AIDS araştırmaları yapan kurumlara destek vermeyeceğini belirtmiş ve “HIV virüsünün yayılmasına ön ayak olan davranışları yücelten kurumları cesaretlendirmeyeceğini” dile getirmişti. Açık bir şekilde dile getirmese de, hedef aldığı topluluk LGBT idi.

Aynı Pence, dönüşüm terapisi uygulanan kamplardan “cinsel davranışında değişiklik arayanlara yardım eden organizasyonlar” olarak bahsetmişti. 

Pence, 2013-17 yılları arasında Indiana eyaletinde vali olarak görev yapmıştı. HIV araştırmaları ve tedavisi için uyguladığı bütçe kesintisi, eyalet tarihindeki en kötü HIV/AIDS salgınına sebep olmuştu. Öyle ki, duruma ABD’nin ulusal sağlık birimi olan CDC’nin müdahale etmesi gerekmişti.

2018’de yayınlanan bir rapora göre, Trump yönetiminin anti-LGBT tutumlarında Pence büyük rol oynuyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.