fbpx   .  

İskoçya Kilisesi Eşcinsel Evliliklere İzin Verebilir

İskoçya Kilisesi yakında eşcinsel evliliklere izin verebilir.

Eşcinsel evlilik 2014 yılından bu yana yasal ancak kamuoyu desteği ezici olmaya devam ederken; kilisede, eşcinsellerin cinsel ilişkiye girmesini reddeden pek çok kişi bulunuyor. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir hareketle, İskoçya Kilisesi, kapsayıcı olma eğiliminde olduğunu ilan etti.

 

Rahip Dr. Derek Browning konuyla ilgili şunları dile getirdi;

“Teolojik forum, Genel Kurula bir rapor getirecek ve bu sene yapılmak istenen şey; geçtiğimiz yıllarda yapılanlar için eşcinsellerden özür dilenmesini sağlamak. Meclis bunun üzerine düşünmeli ve bunları telafi etmeli. Yıllar geçtikçe, meclis, tartışmanın her iki tarafında da çok güçlü şeylerin söylendiğini ve bu nedenle, Hristiyan bağlamında kesinlikle bir özür dilemesinin her zaman önem taşıdığının farkında olmuştur, çünkü tartışmanın her iki tarafında da yaralanma olmuştur.”

Böylesine önemli bir gelişme; burayı, gay ve lezbiyen çiftlerin evlendiği, Birleşik Krallık’ta ilk büyük kilise yapacak.

İngiltere Kilisesi’nin de İskoçya Kilisesi’ni izlediğini yakın gelecekte görebilecek miyiz acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.