İspanya Transların Cinsiyet Uyumlama Sürecini Kolaylaştırmayı Planlıyor

 İspanya Transların Cinsiyet Uyumlama Sürecini Kolaylaştırmayı Planlıyor
Digiqole ad

İspanya Eşitlik Bakanlığı, trans bireylerin cinsiyet kimliklerini değiştirmelerine izin verecek bir yasa taslağı hazırladı.

3 Şubat Çarşamba günü İspanya Eşitlik Bakanlığı, İspanya’nın cinsiyet değiştirmeye ilişkin mevcut mevzuatını değiştirecek bir yasa tasarısı çıkardı.

Şu anda, İspanya’da cinsiyet değiştirmek için, bireyin tıbbi ve psikolojik muayenelere veya birkaç yıl hormon tedavisine girmesi gerekiyor.

Yeni teklif edilen tasarıda, cinsiyet değişikliği süreci daha erişilebilir hale getirilecek.

16 yaşın altındaki bireyler, bir kayıt defterinde bir beyanla hem isimlerini hem de cinsiyetlerini değiştirebilecekler. Bu, tıbbi kontrollere veya hormon tedavilerine olan ihtiyacı ortadan kaldıracak.

Tasarı, İspanya’nın Sosyalist Partisi (PSOE) ile Unidas Podemos arasında imzalanan siyasi bir anlaşmanın parçasıydı.

İspanyol El Pais gazetesine göre, Eşitlik Bakanlığı lideri Unidas Podemos’tan Irene Montero, yasa teklifini tartışmak ve sonuçlandırmak için 20’den fazla LGBTİ+ kolektifiyle bir araya geldi.

Non-binary temsil de önerilen tasarıda dikkate alınıyor. Yeni mevzuat, non-binary kişilerin haklarını tanımayı ve ilgili sertifikalardaki cinsiyet kategorisinin kaldırılması olasılığını öneriyor.

İspanya’nın ilerici yasası bir miktar tepkiyle karşılandı. Reuters’e göre, Başbakan Pedro Sanchez’in Sosyalist partisinden çok sayıda bakan cinsiyet kimliğini belirleme yasa tasarısı konusunda hemfikir değildi.

Birleşik Krallık’ta olduğu gibi, rıza yaşı ve LGBTİ+ tesislerine erişimle ilgili tartışmalar devam ederken, birçok kişi kendi kendini tanımlama sürecine izin vermek için sisteme açılmanın ayrımcılığı azaltıp azaltmayacağını sorguladı.

PSOE ve Unidas Podemos’un taslağı, cinsiyet ifadesi hakkını savunuyor, hormon blokerleri daha erişilebilir hale getirmeyi, 16 yaş ve üstü bireylerin kendi cinsiyetlerine karar vermelerine izin vermeyi, trans ve non-binary bireyleri tanımayı teklif etmeyi ve LGBTİ+ eğitimini teşvik etmeyi savunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin