fbpx   .  

Yeni Bir Araştırmaya Göre Konuşma Şekilleri Eşcinsel Erkeklerin Uğradığı Ayrımcılığı Etkiliyor

Konuşmalarının feminen olduğuna inanan eşcinsel erkeklerin ayrımcılık konusunda endişelenme olasılığı daha yüksek. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, eşcinsel erkekler bu konuda lezbiyen kadınlardan daha fazla endişeleniyor.

Çalışmanın başyazarı olan Surrey Üniversitesi’nden Fabio Fasoli,

 

“Feminen konuşmak, eşcinsel erkeklerle ilişkili yaygın stereotipleri yansıtıyor ve hala olumsuz olarak görülüyor. Bir erkek için feminen konuşmak, maskulen ve heteroseksüel konuşma normuna uymamak anlamına geliyor.”

Geçen ay British Journal of Social Psychology’de yayınlanan çalışma, heteroseksüel ve eşcinsel erkeklerle anket yaptı ve onlara heteroseksüel ve eşcinsellerin konuşma tarzları arasındaki farklar hakkında ne düşündüklerini sordu.

Seslerine bakarak kimin eşcinsel veya heteroseksüel olduğunu anlayabileceklerine inanan heteroseksüellerin, özellikle eşcinsel erkeklere karşı ayrımcı tutumlara sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldular.

Şaşırtıcı bir şekilde, “eşcinsel sesinin” değişmez olduğunu, yani eşcinsel ve heteroseksüeller arasında değiştirilemeyecek derin bir fark olduğunu düşünen heteroseksüellerin eşcinsel erkeklere karşı ayrımcı tutumlara sahip olma olasılıkları daha yüksekti.

Araştırmacılar ayrıca, feminen konuştuğuna inanan eşcinsel erkeklerin ve lezbiyenlerin kendilerini ve başkalarının onları nasıl algıladıkları konusunda daha tetikte olduklarını ve bu uyanıklık sebebiyle daha fazla stres yaşadıklarını buldular.

Heteroseksüeller ve lezbiyenler eşcinsel erkeklerin lezbiyen kadınlardan daha farklı bir sese sahip olduklarına inanma eğilimindeydi. Eşcinsel erkekler, seslerinin feminen olduğunu düşünmeye daha yatkın ve nasıl ses çıkardıkları konusunda lezbiyen kadınlardan daha ihtiyatlı olduklarını söyleme olasılıkları daha yüksek.

Ancak araştırmacılar, eşcinsel erkeklerin sorulduğunda cinsiyetlerini sunuş biçimleriyle cinsel yönelimlerini ilişkilendirme olasılığının daha yüksek olabileceğini öne sürdü. Bir lezbiyen cinsiyet ifadesinden cinsiyet açısından bahsedebilirken, bir eşcinsel erkeğin cinsiyet ifadesinden cinsel yöneliminin bir uzantısı olarak bahsetme olasılığı daha yüksek olabilir. Yani, heteroseksüeller gibi konuşmadığına inanan eşcinsel bir erkek, “gay gibi konuştuğunu” söyleyebilir, ancak sesinin heteroseksüel bir kadın gibi olmadığını düşünen lezbiyen bir kadın kulağa” ‘butch’ geliyor” diyebilir.

Fasoli, heteroseksüeller eşcinselleri hiç eşcinsel olduklarını söylememiş olsa bile seslerinin tınısıyla yargıladıklarından, bunun ince bir ayrımcılık biçimi olabileceğini söyledi.

Fasoli,

“İnsanların deneyimlerini ve ‘eşcinsel sesi’ stereotipleri nedeniyle damgalanma ile başa çıkma yollarını incelemeye devam etmeyi amaçlıyorum. Bu bize müdahalelerde, politikalarda ve eşitlik eğitiminde kullanılmak üzere önemli bilgiler sağlayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.