İspanya’daki Öğretmenler Zorbalığa Karşı Etek Giydi

 İspanya’daki Öğretmenler Zorbalığa Karşı Etek Giydi
Digiqole ad

Giysilerin Cinsiyeti Yok’ hareketi, geçtiğimiz Ekim ayında 15 yaşındaki bir çocuğun okulda etek giydiği için okuldan atılıp psikoloğa yollanmasının ardından başladı.

İspanya’daki öğretmenler, geçen yıl etek giydiği için okuldan atılan bir öğrenciden sonra (normal derslerinin yanı sıra) hoşgörü dersleri veriyorlar – ve dokuz ay sonra, sınıftaki zorbalığa tepki olarak daha fazla insan harekete katılmaya devam ediyor.

Geçen ay iki öğretmen daha, en iyi öğretmen olmaya karar verdi ve çocuklara kelimelerin gücünü öğretmek ve çeşitlilik konusunda bir duruş sergilemek için eteklerle ortaya çıktı.

İspanya’nın Valladolid kentindeki Virgen de Sacedón devlet okulundan 37 yaşındaki Manuel Ortega ve 36 yaşındaki Borja Velázquez, geçen yılın sonundan bu yana ülkede inşa edilen bir kampanyaya katılan son kişiler.

“Nasıl istersen öyle giyin!”

İki öğretmen, kendi öğrencilerinden birinin Manga (Japonya kaynaklı çizgi romanlar veya grafik romanlar) tasarımlarına olan aşkları nedeniyle zorbalığa maruz kaldıklarını gördükten sonra harekete geçmek zorunda hissettiler.

Ortega ve Velázquez o zamandan beri öğrencilerinin kabul görmelerine yardımcı olmak için etek giyerek viral oldular ve gerekçelerini Teen Vogue’a “değişime açık olmamız gerektiğini ve kelimelerin zarar verdiğini göstermek için” olarak açıkladılar.

Velázquez Twitter’da şunları yazdı: “Saygı, çeşitlilik, karma eğitim ve hoşgörü ile eğitim veren bir okul. İstediğin gibi giyin! #clotheshavenogender kampanyasına katılıyoruz.’ Çift, harekete geçtiğinden beri öğrencilerde olumlu bir değişiklik gördüklerini söylüyor.

“20 yıl önce şimdi öğretmen olduğum enstitüde cinsel yönelimimden dolayı zulüm ve hakarete uğradım.”

#ClothesHaveNoGender – veya #LaRopaNoTieneGenero – kampanyası, 15 yaşındaki Mikel Gomez adlı başka bir öğrencinin Bask Ülkesi’ndeki Bilbao’daki bir okula etek giydikten sonra okuldan atılması ve bir psikoloğa sevk edilmesiyle geçen Ekim ayında başladı.

Gomez, o zamandan beri konuya daha fazla dikkat çekmek için TikTok’a gitti ve diğer ülkelerde de benzer bir hareketin oluştuğunu gördü.

Onun eylemleri sırayla Bask bölgesinde matematik öğretmeni Joe Piñas da dahil olmak üzere başkalarına ilham verdi ve Pinas Kasım ayında pantolonları eteklerle değiştiren ilk kişilerden biri oldu. Ne yazık ki, Twitter’da, okuldayken insanların tutumlarında çok az değişiklik gördüğünü söyledi.

“20 yıl önce şu an öğretmenlik yaptığım enstitüde cinsel yönelimimden dolayı zulüm ve hakarete uğradım. Birçok öğretmen, başka yöne baktılar. Derse etekle gittiği için okuldan atılan ve psikoloğa gönderilen öğrenci Mikel’in davasına katılmak istiyorum.”

Öğretmenler ve öğrenciler, hareketin insanları toplumsal cinsiyet algılarını ve toplumsal cinsiyet kalıp yargılarını değiştirmeye teşvik edeceğini umuyorlar.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin