Pride Bayrağı İnterseks Bireyleri Daha İyi Yansıtmak İçin Tekrar Tasarlandı

 Pride Bayrağı İnterseks Bireyleri Daha İyi Yansıtmak İçin Tekrar Tasarlandı
Digiqole ad

Pride bayrağı, bir interseks aktivisti tarafından interseks bireyleri de içerecek şekilde yeniden tasarlandı.

Bayrağa, interseksleri, toplumu ve hakları temsil etmek için, içinde mor bir daire bulunan sarı bir üçgen eklendi.

Yeni Pride bayrağı, bir interseks aktivisti ve Diva Magazine köşe yazarı olan Intersex Equality Rights UK’den Valentino Vecchietti tarafından tasarlandı ve Pride bayraklarının güncellenmesi ve yeniden tasarlanması geleneğini sürdürüyor.

Intersex Equality Rights UK, yeni bayrağı paylaşan bir Instagram gönderisinin başlığında, Progress Pride bayrağının kendisinin klasik gökkuşağı Pride bayrağının yeniden tasarlanmış bir versiyonu olduğunu açıkladı.

“2017’de Amerikan sivil haklar aktivisti Amber Hikes liderliğinde, Philadelphia LGBT İşleri Ofisi, siyah ve kahverengi çizgileri renkli insanları içerecek şekilde birleştirmek için gökkuşağı bayrağına ekledi. Bunun üzerine 2018’de Daniel Quasar, bayrağı trans bireyleri içerecek şekilde yeniden tasarladı ve Pride Progress bayrağını yarattı.

Intersex Equality Rights UK, yeni interseks kapsayıcı Pride bayrağını çevrimiçi olarak paylaştığından beri, “dünyanın her yerinden interseks insanlardan ve müttefiklerinden” çok sayıda olumlu geri bildirim aldığını ve “intersekslerin dahil olduğunu görmenin onlara mutluluk verdiğini” söyledi.

İnterseks, kromozomlar, gonadlar, seks hormonları veya cinsel organlar dahil olmak üzere cinsiyet özelliklerinde tipik “erkek” veya “kadın” tanımlarına uymayan varyasyonlarla doğan bir kişi anlamına gelir.

İnterseks Pride bayrağı, sarı zemin üzerinde mor bir daire. Savunuculuk grubu Intersex Human Rights Australia tarafından 2013 yılında tasarlanan bayrak, interseks topluluğunu kutlamak için geleneksel olarak cinsiyetlendirilmiş mavi ve pembe renklerinden kasıtlı olarak uzak duruyor.

Bayrağın anlamını açıklayan grup şöyle diyor:

“Daire kırılmamış ve süslenmemiş, bütünlüğü ve potansiyellerimizi simgeliyor. Hâlâ bedensel özerklik ve genital bütünlük için savaşıyoruz ve bu, kim ve nasıl olmak istiyorsak olma hakkını simgeliyor.”

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin