İsrail Eğitim Bakanı ‘Eşcinsel Çiftlerin Sağlıklı Çocukları Olamaz’ Dedi, Yerden Yere Vuruldu!

 İsrail Eğitim Bakanı ‘Eşcinsel Çiftlerin Sağlıklı Çocukları Olamaz’ Dedi, Yerden Yere Vuruldu!
Digiqole ad

Bunlar Rafi Peretz’in tartışma yaratan ilk yorumları değil.

İsrail Eğitim Bakanı Rafi Peretz bir kez daha LGBT karşıtı açıklamalarıyla ülkenin gündemine oturdu. İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth ile yaptığı röportajda Peretz’e çocuğunun eşcinsel olduğunu söylemesi durumunda nasıl tepki vereceği soruldu.

Buna karşılık eğitim bakanı “Tanrıya şükür ki çocuklarım sağlıklı ve doğal bir şekilde büyüdü. Temellerini Yahudi aile değerlerinden alıyorlar,” dedi.

Aynı röportajda bakan, eşcinsel evlilikler hakkında da konuştu ve bu durumun normal olmadığını ima etti. “Tevrat’a göre yaşayan bir toplumda normalde bir erkek ve bir kadından oluşan aileler bulunur,” dedi.

“Böyle doğal şekilde yaşadığımız için utanmamıza gerek yok.”

The Times of Israel, Peretz’in yorumlarının büyük bir tepki ile karşılandığını bildirdi. LGBT grubu Aguda bakanı, Peretz’in yorumlarının “sorumsuz” ve homofobiyi arttırabilecek derecede kötü olduğunu söyledi. Aguda,

“Eğitim bakanımızın nefret ve cehalet söylemleriyle anılacak olması gerçekten talihsiz bir durum,” diye ekledi.

Blue and White siyasi ittifakı başkanı Benny Gantz,

“Ülkemizdeki eğitim bakanının, İsrail’deki tüm çocuklara karşı, dinleri, cinsel yönelimleri ve uyrukları ne olursa olsun, saygı duymalı,” dedi.

Gantz, başbakan olsaydı Peretz’in hükümete hizmet etmesine izin vermeyeceğini de ekledi.

Eşcinsel bir siyasetçi olan Labor Partisi başkanı Itzik Shmuli, partneri ve çocuğuyla birlikte bir fotoğraf paylaşıp altına şöyle bir açıklama yazdı:

“Bak Rabbi Rafi, sağlıklı ve doğal dediğin bir aile işte böyle görünür.”

Rafi Peretz geçen sene eşcinsel dönüşüm terapilerinin mümkün olduğunu söylediği zaman birçok kişi çileden çıkmıştı. Channel 12 TV’de şunları söylemişti: “Bence birinin cinsel yönelimini değiştirmek mümkün. Size eğitime derin bir aşinalığım olduğunu söyleyebilirim ve bunu da yaptım.”

Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) ve Dünya Psikiyatri Birliği tarafından çürütülmüş olan sözde terapi, bir kişinin cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini değiştirmeye girişmek anlamına gelmektedir ve genellikle elektroşok, dua gibi teknikler içerir.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

83 Paylaşımlar
Paylaş83
Tweetle
Paylaş
Pin