Lezbiyen Çiftlerin Gay Çiftlere Kıyasla Boşanma Oranlarının Daha Yüksek Olduğu Ortaya Çıktı

 Lezbiyen Çiftlerin Gay Çiftlere Kıyasla Boşanma Oranlarının Daha Yüksek Olduğu Ortaya Çıktı
Digiqole ad

Lezbiyen çiftlerin gay çiftlere oranla boşanma olasılığının çok daha yüksek olduğu, ve lezbiyen çiftlerin boşanma oranının Birleşik Krallık’taki eşcinsel çiftler arasındaki boşanmaların yaklaşık dörtte üçünü oluşturduğu ortaya çıktı.

Aynı durum, 2001 yılında eşcinsel evliliği yasal kılan ilk ülke Hollanda’da da görüldü. Son on yıl içinde eşcinsel erkeklerin evliliklerinin %15’i, lezbiyen evliliklerin ise %30’u başarısız olup boşanmayla sona erdi.

Stonewall’un kurucularından Lisa Power, The Economist’e, boşanan lezbiyen çiftlerin sayısının artmasının sebebinin hızlı hareket etmeleri ve ilişkilerine çok fazla yatırımda bulunmaları olabileceğini söyledi. Power,

“Hepimiz yaşadığımız en küçük şeyde birbirimizin evine taşınırdık,” diye ekledi.

Karşı cinsten çiftlere yönelik istatistiklere bakmak da bu konuya bir açıklık getirebilir, çünkü genel olarak kadınların açtığı boşanma davaları erkeklerin açtıklarına oranla daha yüksek. Son on yılda gerçekleşen boşanma davalarının üçte ikisi kadınlar tarafından açıldı.

Boşanma şirketi Vardag’ın başkanı Ayesha Vardag, The Economist’e bunun kadınların sadakatsizlik konusunda daha az toleranslı olmasıyla bağlantılı olabileceğine inandığını söyledi.

Vardag, heteroseksüellerin ya da eşcinsellerin arasında açılan davaların genelde aynı sorunlar nedeniyle olduğunu ekledi.

 “Eşini aldatma, aile içi şiddet, dinlenmeme gibi. Hep aynı şeyler ortaya çıkıyor.” dedi.

Ancak her şey olumsuz değil. 2017 yılında yapılan bir araştırma, eşcinsel çiftlerin heteroseksüel çiftlere oranla çok daha mutlu olduğunu ortaya çıkardı.

İngiltere’de 25 ve Avustralya’da 9 binden fazla insanı sorguladıktan sonra, araştırmacılar eşcinsel çiftlerin daha mutlu olduğunu keşfetti. Bununla birlikte biseksüeller, heteroseksüel veya eşcinsellere oranla daha kötü ilişkilere sahip.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

87 Paylaşımlar
Paylaş87
Tweetle
Paylaş
Pin