fbpx   .  

İstanbul: Suriyeli Eşcinsellerin Cenneti

Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından Türkiye’ye kaçan mülteciler arasında olan eşcinseller, İstanbul’da kendi topluluklarını oluşturdu. The Independent gazetesinin haberine göre Arap LGBT’sinin üyeleri başta Irak ve Suriye olmak üzere bölge ülkelerinden kaçarak İstanbul’a gelen eşcinsellere yardım ediyor.

Grubun kurucularından Suriye kökenli Nadir, mart ayından bu yana her pazar İstanbul’un Asya yakasında Arap kökenli eşcinsellerle ‘çay sohbetleri’ gerçekleştirdiğini söyledi. Savaşın başlamasının ardından Humus kentinden kaçan Nadir, toplantılara Fas, Libya gibi ülkelerden eşcinsellerin de katıldığını, sohbetlerinde mülteci haklarından İslam’da homoseksüelliğe kadar birçok farklı konuda görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

‘Esad da karşıydı’

 

Grup üyelerinden Suphi, Suriye’de eşcinsellere yönelik baskı ve şiddet olaylarının, iç savaşın patlak vermesinden çok önce başladığını kaydetti. “Şam rejimi yıllardır peşimizdeydi” diye konuşan Suphi, Suriye polisinin eşcinsel ev partilerine düzenledikleri baskınlarla ünlü olduğunu vurguladı.

Gazeteye konuşan Suriyeli eşcinseller, İstanbul’un Arap kökenli LGBT bireyleri için, kendi ülkelerine nazaran ‘cennet’ sayıldığını, ancak yine de ABD, Kanada, Almanya gibi Batılı ülkelere sığınmacı olarak gitmeye çalıştıklarını söyledi.

Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.