fbpx   .  

İzleyin: İşte K-pop’un İlk Açık LGBTİ+ Erkek Grubu!

“İlk açık LGBTİ+” K-pop erkek grubu olduğunu iddia eden bir grup, renkli müzik videolarıyla Güney Kore’de kariyerine başladı.

Güney Kore’de LGBTİ+ temsili artıyor olsa da, rapçi Aquinas, trot şarkıcısı Kwon Do Woon, K-pop yıldızı Holland ve trans kız grubu Lady de dahil olmak üzere, açıkça kuir olan yalnızca bir avuç yüksek profilli sanatçı var.

 

Ülkede hala cinsellik ve cinsiyet kimliği için ulusal bir ayrımcılık koruması bulunmuyor ve kuir kimliklere karşı sosyal önyargı halen devam ediyor. Dört üyeli yeni bir grup olan Lionesses, ilk parçaları “Show Me Your Pride” ile başlayarak cinsel yönelimleri konusunda yüksek sesle ve gurur ile buna meydan okumayı amaçlıyor.

 

Bu pozitif mesajlı şarkı, Güney Kore’de LGBTİ+ olmanın ve sonunda toplumda yerinizi bulmadan önce homofobi, nefret ve yalnızlığa katlanmanın mücadelelerini anlatıyor.

Grubun lideri Bae Dam-jun, TW News’e şunları söyledi: “Bu şarkının anahtar kelimesi ‘biz biziz’ mottosudur. Grubun adı 라이오네시스 ise, “savana ovalarının dişi aslanı” anlamına geliyor.

“Medya aracılığıyla gördüğümüz Afrika ekosisteminin zirvesinin, gür yeleli bir erkek aslan olduğunu düşünmek kolay, ama sonuçta ovanın hükümdarı aslında bir dişi aslan. Sürü avlanırken, avın stratejik yönetiminden sorumlu olanlar bir grup dişi aslan.”

Dam-jun sözlerine söyle devam etti:

“Her LGBTİ+ birey, birlikte, dünyadaki bu düzene karşı savaştığında güçlü olabiliriz. Müziğimiz bu mesajı iletiyor: ‘Mücadele ettiğimizde, sizin grubunuz olacağız. Bir grup olarak her şeyin üstesinden gelebiliriz.'”

“Show Me Your Pride”ın müzik videosu, şarkının sonuna kadar grup üyelerini kedi şeklinde maskeli balo maskeleri takarken gösteriyor. Biri maskesini çıkarıp gerçek yüzünü ortaya çıkardığında, sanki cinsel yönelimi konusunda açılıyormuş gibi bir hava veriyor.

Videonun açıklaması ise: “Gururunu görmeme izin ver. Çünkü yıldızlar gibi parlayan sensin” diyor.

Şarkı, Güney Koreli aktivist örgüt Beyond the Rainbow Foundation’ın, Güney Kore kültüründe LGBTİ+ görünürlüğünü artırmayı amaçlayan, Ivan City Queer Cultural Fund desteğiyle oluşturuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.