İsveç, Çocukları Okuryazarlığa Teşvik Etmeleri İçin Drag Queen’lere 177.000 Dolar Bağış Yaptı

 İsveç, Çocukları Okuryazarlığa Teşvik Etmeleri İçin Drag Queen’lere 177.000 Dolar Bağış Yaptı
Digiqole ad

‘Drag Queen Hikaye Saatleri’, ABD’deki muhafazakarların yaygın muhalefeti nedeniyle, Sparks, Nevada, Lafayette ve  Louisiana’da kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya gelmişti. Drag Queen’lerin çocuklara kitap okuduğu gösteriler ABD, İngiltere ve Kanada’da birçok şehirde gerçekleştirilmişti.

Ancak LGBT dostu İsveç’te hükümet, kısa bir süre önce gençleri okuryazarlığa teşvik etmeleri için etkinlikler yaratmaları ve gerçekleştirmeleri için sanatçılara para vereceğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta, Stockholm’deki MUMS Kültür Derneği, Dragons ve Drag Queens projelerini, genç izleyici kitlesi önünde gerçekleştirilen “yaratıcı masalları” geliştirmeleri için 1,710,500 İsveç kronu (177 bin dolar) ile ödüllendirdi.

İsveç Miras Fonu, “Yeni hikayeler yaratmanın yanı sıra proje, hedef kitlenin ihtiyaç ve isteklerine dayanarak deneyimin mümkün olduğu kadar iyi ve erişilebilir olmasını sağlamak için bir tür hikaye saati modeli geliştirecek,” diyor. “Proje, peri masallarını kütüphanelerde ve aynı zamanda başka bağlamlarda da sunacak.”

Proje aynı zamanda çocuklara okuma edimini nasıl gerçekleştireceklerini ve organize edeceklerini öğretmeyi amaçlayan atölyeler içerecek.

Bu tür “drag” etkinlikleri şimdiden Birleşmiş Devletler’de bulunan sağcıları öfkelendirmeye yetti. ‘Big League Politics’, bu etkinliklerin çocukları “transseksüelliğe” maruz bırakacağını öngörüyor. Ancak “drag” etkinliklerinin çocukları transseksüelliğe yönelttiği konusunda hiçbir kanıt bulunmuyor.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

70 Paylaşımlar
Paylaş70
Tweetle
Paylaş
Pin