İsviçre Evlilik Eşitliği İçin Sandığa Gidiyor!

 İsviçre Evlilik Eşitliği İçin Sandığa Gidiyor!
Digiqole ad

Ülkelerinde evlilik eşitliği olup olmayacağına artık İsviçreli seçmenler karar verecek. 

Evlilik eşitliği ve diğer LGBTİ+ korumaları, geçen yılın sonlarında İsviçre Parlamentosu tarafından onaylandı, ancak Watson’daki bir rapora göre muhafazakar gruplardan oluşan bir koalisyon, referandumu zorlayacak kadar imza topladı. Hareket bazıları tarafından bir aksilik olarak görülürken, son zamanlarda yapılan bir ankette her beş İsviçre vatandaşından dördünün eşcinsel evliliği desteklediği ortaya çıktı ve referandumun tasarıyı onaylaması ve evlilik eşitliğini kanun haline getirmesi bekleniyor.

Evlilik eşitliğini tanıyan mevzuat, Aralık ayında nihayet kabul edilmeden önce yıllarca parlamentoda beklemişti. İsviçre daha önce dönüşüm terapisini yasaklamış, ayrımcılık karşıtı yasaları cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğini içerecek şekilde genişletmiş, LGBTİ+ kişilerin orduda hizmet etmesine izin vermiş, ancak resmi olarak evlilik eşitliğini onaylamamıştı. 

Bununla birlikte, anayasal bir boşluk kullanarak, söz konusu yasaya muhalefet eden milletvekilleri ve siyasi gruplardan oluşan bir koalisyon, konuyla ilgili bir halk referandumu için 60.000 imza topladı – bu, gerekenden 10.000 daha fazlaydı. Sağcı İsviçre Halk Partisi liderliğindeki koalisyon, imzaları önümüzdeki hafta Federal Başbakanlık’a teslim edeceklerini söyledi. Gerekli sayıda imza onaylanırsa, ülke çapında oylama için bir tarih belirlenecek.

İmzaların teyit edilip edilmediğine ve referandum yapılmasına bakılmaksızın, koalisyonun yasayı engelleme umudu en iyi ihtimalle belirsiz görünüyor. Ülkede evlilik eşitliği yaygın olarak destekleniyor ve yüzde 82’si LGBTİ+ grubu Pembe Haç tarafından yaptırılan yakın tarihli bir ankette onaylarını ifade ediyor. 

Evlenme haklarını LGBTİ+ topluluğuna genişletmenin yanı sıra, önceki mevzuat ayrıca kendi ailelerini kurmak için sperm bankalarına erişen kadınlara da koruma sağlıyordu. 

Herkes İçin Evlilik Komitesinden Maria von Känel geçen yıl yasayla ilgili olarak “İsviçre’de kadın çiftlerin sperm bağışına eşit erişimi, etkilenenleri büyük bir acıdan kurtarıyor” dedi.

İlerleyen itibarına rağmen İsviçre, evlilik eşitliği mücadelesinde son çıkanlardan biri olmaya devam ediyor. Seçmenlerin referandumu beklendiği gibi onaylaması halinde İsviçre, evlilik eşitliğini tanıyan 29. ülke olacak.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Paylaşımlar
Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin