fbpx   .  

Queer As Folk 8 Bölüm İçin Geri Dönüyor!

Queer As Folk bir televizyon dizisi olarak üçüncü kez ekranlara dönüyor. NBC’nin yayın hizmeti merkezi Peacock için Kanadalı yönetmen Stephen Dunn tarafından yaratılan ve Universal Cable Productions tarafından üretilen bir yeniden başlatmanın sekiz bölümü sipariş edildi.

Yeni versiyonda, orijinal İngiltere dizisinin yaratıcısı Russell T. Davies, baş yapımcı olarak görev yapacak.

İlk olarak 1999’da yayınlanan orijinal İngiliz şovu, İngiltere’nin Manchester kentinde yaşayan üç eşcinsel erkeği takip ediyordu. On bölümde Aidan Gillen, Charlie Hunnam ve Craig Kelly rol aldı.

 

Çoğu insanın aşina olduğu şovun Kuzey Amerika versiyonu ilk olarak 2000 yılında izleyiciyle buluştu ve Showtime’da beş sezon boyunca yayınlandı. Bu versiyon Pittsburgh’da keçiyordu (ancak Toronto’da çekildi) ve başrollerde Gale Harold, Hal Sparks, Randy Harrison, Peter Paige ve Sharon Gless vardı.

Proje ilk olarak 2018’de NBCUniversal ağ ailesinde yer alan Bravo televizyon ağı için geliştirildi. Bravo, Queer As Folk’u o zamanlar, “bir trajedinin ardından gay topluluğunda destek bulan bir grup arkadaşa odaklanan orijinal İngiliz dizisine modern bir bakış” olarak tanımlanmıştı.

Şimdi, Dunn’ın yorumu benzer şekilde “New Orleans’ta bir trajedinin ardından hayatları değişime uğrayan çeşitli bir arkadaş grubu” olarak tanımlanıyor. 

NBC Universal’ın başkanı Lisa Katz yaptığı açıklamada, “Queer as Folk bir diziden daha fazlasıydı, pek çok insan için çığır açan ve gerekli bir sesti” dedi. “Stephen’ın Peacock için çekeceği yeni versiyonu, kültürümüzde bir başka önemli noktaya daha ulaştı.” 

Davies, HBO Max’teki etkileyici It’s a Sin mini dizisinin ardından ilk prodüksiyonunda yönetici yapımcı olarak yer alıyor. Dunn, sekiz bölümlük yapımın yazarı ve yürütücüsü olacak ve pilot bölümü yönetecek.

Dunn yaptığı açıklamada, “Russell T. Davies’in ünlü ve çığır açan dizisini uyarlamak gerçeküstü bir onur. Dizi ilk yayınlandığında, TV’de pişmanlık duymayan kuir hikayeleri fikri o kadar kışkırtıcıydı ki, “Queer as Folk” u sadece gizlice izleyebileceğimi hissetmiştim.’ 

“Ama son 20 yılda çok şey değişti ve gelecek nesil nemli bodrumlarında tek başına ‘Queer As Folk’u sesi kapalı halde izlemek zorunda kalmasaydı, aileleri, arkadaşları ve arkadaşlarıyla birlikte izleseydi ne kadar harika olurdu.”

Dunn, 2015 yapımı ilk filmi Closet Monster’la yönetmenlik kariyerine başladı. Ayrıca kısa film dizisi Pop-Up Porno’nun yönetmenliğini de yaptı.

Dunn, yazımında da yer aldığı Apple TV + antoloji dizisi Little America’nın son bölümü olan “The Son” un yönetmenliğiyle ses getirdi. “The Son”, “Birleşik Devletler’de sığınma arayan eşcinsel bir Suriyeli mülteciye” odaklandı ve gösterinin geri kalanı gibi, Epic Magazine’de yayınlanan gerçek bir hikayeye dayanıyordu. 

Dizinin çekimleri, birçoğu Donald Trump’ın seyahat yasağı kapsamına giren ülkelerden olan Arap aktörlerin rol alması için Kanada’ya taşındı. 

Ardından Ocak 2020’de yayınlandıktan sonra, bölümün ortak yazarı Amrou Al-Khadi’ye göre bölüm Ortadoğu ve Asya’daki 11 ülkede tamamen sansürlendi. GLAAD Media Özel Tanıma Ödülü aldı. 

Dunn ile Little America’da da çalışan Lee Eisenberg aynı zamanda yeni Queer As Folk’un yönetici yapımcısı. Oyuncuların kim olacağıysa henüz belli değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.