İsviçre, Sonunda Evlilik Eşitliğini Yasallaştırabilir!

 İsviçre, Sonunda Evlilik Eşitliğini Yasallaştırabilir!
Digiqole ad

İsviçre, Avrupa’da bulunan ama evlilik eşitliğini yasallaştırmayan az sayıdaki ülkelerden biri.

İsviçre’de gay ve lezbiyen çiftler, hükümete başvurarak ‘sivil ortaklık’ yapabiliyor. Fakat LGBT’lerin evlenmesi ve evlilikten faydalanması İsviçre’de hala yasal değil. Şimdilerdeyse ülkenin parlamentosu bu sorunu tartışıyor.

İsviçre, 1940’larda eşcinselliğin yasa dışı görülmesini kaldıran ilk ülkelerden biri olsa da konu LGBT sorunlarına geldiğinde bazı basit korumalar hala eksik kalıyor.

Ülkenin parlamentosunun hemen altında yer alan ulusal konsey, geçtiğimiz hafta bu konuları tartıştı. Her ne kadar politik bir parti evlilik eşitliğine karşı çıksa da karşı çıkanların sayısı azınlıkta kaldı. Uzmanlar, evlilik eşitliğinin yakın bir zamanda yasallaşabileceğini düşünüyor.

Evlilik eşitliği yasasının kaderi Federal Meclis’e bağlı. Buna rağmen İsviçre vatandaşlarının çoğunun evlilik eşitliğini desteklediği düşünülüyor.

Yapılan bağımsız oylamalar halkın %80’inin evlilik eşitliğini desteklediğini gösterdi. Bu yılın başlarında İsviçre halkının büyük bir çoğunluğu, LGBT’ye karşı yapılan nefret söylemlerini ve ayrımcılıkları yasa dışı hale getiren bir yasa için oy verdi.

Öneriler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

61 Paylaşımlar
Paylaş61
Tweetle
Paylaş
Pin