fbpx   .  

İyi Ki Madonna!

MDNA turnesi için İstanbul’a geldiğinde de Habertürk ‘te canlı yayında bir psikolog ve müzik yazarı olarak
Madonna’yı yine bana sormuşlardı, valla bayram sabahı uyanmış bir çocuk kadar mutluydum o konser sabahı da. Madonna’nın “Hard Candy” ve “Celebration” albümlerinin Türkiye’deki resmi tanıtım partilerinden tutun Madonna’ya yaş günü partilerine kadar onlarca parti, onlarca kutlama yaptım kraliçeye. Ayşe Arman’ın soyunduğu ve kapak olduğu Hello dergisi özel sayısının da çarşaf çarşaf Madonna’sını yazmıştım, Ayşe Arman bahanesiyle her yerdeydi.

Gazeteci kimliğiyle de Milliyet’ten Cumhuriyet Gazetesi’ne kadar birçok gazeteye müzik söyleşileri hazırlarken arada derede her fırsatta her yerlere yine belki hakkında en çok yazdığım isim yine kraliçemiz oldu. Hele hele en sevdiğim müzik eleştirmeni Naim Dilmener de sosyal medyada “24 Ayar Madonna hayranı” tarifi yaptığına göre Madonna’yı artık kimselere kaptırmam. O Oscar gecesi sahnede söylediği ve Akademi ödülü de kapan şarkısı ‘Sooner or Later’ ‘ın sözlerinde dediği gibi kaptırmam.

Aslında onu ne kadar sevdiğimi biraz daha döküp saçarsam, fanatikleri beni parçalayacak, abartmıyorum, yalan değil Madonna’nın hayranları kıskanırlar da birbirlerini. Vaktinde E! Channel ‘ın yayınladığı bir dokümanterde Michael Jackson ve Madonna hayranlarını karşılaştırmışlardı. Yıllarca süren gözlemlerde Michael hayranları birbirlerine konser zamanı yakınlaşırken, hatta başka şehirden konsere gelenlere barınacak bir yer bile bulmaya çalışırlarken, Madonna hayranları paylaşamıyorlar kraliçeyi, MDNA turnesinde de en önde insanlıktan çıkmışlardı ben söyleyeyim. Ne de olsa Sarışın İhtiras rol modelleri.

 

Hatta sosyal medyada diyelim twitter hesabı üzerinden bir Madonna esprisi yaptığımda ya da Madonna’dan az bulunur enteresan bir fotoğraf yayınladığımda başta MadonnaNation hesabı olmak üzere özellikle Madonna hayran sitelerinin hemen hepsi alıntılar yapıp, coşarlarken, bizim Madonna hayranlarından çıt çıkmıyor, n’apcaksın? Akdeniz tutkusu bizdeki. Madonna’yı en çok biz paylaşamıyoruz belli. Bizim psikolojimiz ayrı alem ancak Madonna da sadece bir şarkıcı değil çok güçlü bir rol modeli, bir özgürlük savaşçısı, kendini ifade etme cesareti veren, güçlü ve en önemlisi kendine saygısı olan bir model. Kendi bedenine, kendi iradesine hakim ve sağlam…
Yıllar önce 80’lerde Marilyn Monroe ile karşılaştırıldığında, “O bir kurbandı, ben asla bir kurban olmayacağım” diyordu. Kendini seviyordu. Kendini sevmeyen ne mutlu olabilir ne de başarılı. Madonna kendini seviyor ve ben de O’nu. Madonna O’nu üzeni yolluyor ve gençlerle besleniyor, ayrıca sporu da ihmal etmiyor. Tavsiye; en iyi diyet, en iyi yaşam tarzı: sizi üzeni yollayın, bedeninizi ve kendinizi sevin, spor da yapın, sevişmek en hızlı antidepresan ise spor da en sağlam antidepresan.

Saydıklarımın hepsine birden rehberlik eden, cesaretlendiren de Madonna. Ve İyi ki Madonna. Pop dünyasında ne endüstriye ne bir sevgiliye kendini harcatmayan en güçlü kadın. 16 Ağustos yaş günü, iyi ki doğmuş. Burcu Aslan, aslan gibi de bir pop kraliçemiz olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.